Wezwanie do prokuratury w charakterze podejrzanego• Autor: Iwona Moryc |
Od siedmiu lat mieszkam we Francji. Wczoraj teść przez telefon poinformował mnie, że szukał mnie policjant. Zadzwoniłem na komendę i dowiedziałem się, że mam się stawić do prokuratury w charakterze podejrzanego. Nie mam pojęcia, czego może dotyczyć sprawa. Przed wyjazdem do Francji zwolniłem się z pracy i sprzedałem samochód; nie robiłem nic podejrzanego. Co może mi grozić? Czy mogę wyznaczyć pełnomocnika do reprezentowania mnie przed sądem w Polsce? |
|
Wezwanie do prokuratury w charakterze podejrzanegoZ przedstawionego przez Pana opisu bezpośrednio nie wynika, czego może dotyczyć ewentualne podejrzenie Pana o popełnienie przestępstwa – być może pracodawca zawiadomił o czymś prokuraturę albo sprzedany przez Pana samochód – jeszcze nieprzerejestrowany – uczestniczył w przestępstwie.
Niezależnie od zarzutu – zakładając, iż prokuratura wydała postanowienie o przedstawieniu Panu zarzutów (może po prostu funkcjonariusz w rozmowie telefonicznej chciał Pana wystraszyć, a w rzeczywistości ma być Pan przesłuchiwany w charakterze świadka w jakiejś sprawie), musi Pan zacząć działać, a w zasadzie zacząć się bronić.
Co najlepiej zrobić? Wezwanie do prokuratury a pobyt za granicąNajlepiej znaleźć adwokata w miejscu, gdzie prowadzone jest dochodzenie/śledztwo. Ponieważ przebywa Pan za granicą, najlepiej skontaktować się ze znajomym z Polski, który pomoże Panu znaleźć obrońcę. Adwokat na adres e-mail wyśle Panu swoje pełnomocnictwo do sprawy, a następnie podpisze je Pan i co najważniejsze – wpisze sygnaturę sprawy. Wówczas wysyła Pan pełnomocnictwo i po jego otrzymaniu adwokat zaczyna działać – przede wszystkim kontaktuje się z prokuratorem prowadzącym sprawę, zaznajamia się z aktami.
Jeśli chodzi o Pana, póki działa adwokat, może Pan pozostać za granicą, co innego jeżeli dostanie Pan wezwanie do prokuratury lub sądu – stawiennictwo będzie obowiązkowe. Czy osoba podejrzana może być aresztowana po powrocie do Polski z zagranicy?Może być tak, że zostało wszczęte, załóżmy, śledztwo – jest Pan podejrzany, ale po jego zakończeniu może np. zostać umorzone wobec braku dowodów Pana obciążających. W innym wypadku po zakończeniu śledztwa/dochodzenia (zależy od wagi przestępstwa) prokurator kieruje do sądu akt oskarżenia i rozpoczyna się proces w sądzie karnym. Trudno powiedzieć, jakiej wagi jest przestępstwo. Jeżeli spodziewa się Pan tymczasowego aresztowania to tym bardziej potrzebny jest Panu obrońca, aby ewentualnie złożyć zażalenie na postanowienie w przedmiocie tymczasowego aresztowania.
Reasumując, zgodnie z unormowaniami polskiego Kodeksu karnego podejrzany nie oznacza oskarżony – z Pana relacji wynika, że w związku ze złożonym przez kogoś zawiadomieniem do prokuratury wszczęła ona tzw. postępowanie przygotowawcze w sprawie – policja zbiera ewentualne dowody, a prokuratura ocenia, czy są one na tyle obciążające, żeby wszcząć postępowanie przed sądem karnym. Celem dokładnego zbadania sprawy niezbędna jest znajomość jej akt – dlatego, jak zaznaczyłem na wstępie, proszę niezwłocznie znaleźć adwokata, który z Pana upoważnieniem stanie się formalnie Pańskim obrońcą w sprawie.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Iwona Moryc Mgr prawa, aplikant adwokacki Izby Krakowskiej. Ukończyła Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Prawa i Administracji. Zatrudniona w kancelarii adwokackiej. Szczególne zamiłowanie i dziedzina wiodąca: prawo pracy i ubezpieczeń społecznych. Uczestniczka kursów dotyczących szczegółowych zagadnień z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się również prawem cywilnym, rodzinnym i karnym. Wieloletni współpracownik organizacji pozarządowych, w tym Fundacji PRO BONO oraz Uniwersyteckiej Poradni Prawnej, udzielających porad prawnych osobom w trudnej sytuacji materialnej i społecznej. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale