Wezwanie do opróżnienia przedmiotu najmu w określonym terminie• Autor: Arkadiusz Dudkiewicz |
Po wypowiedzeniu umowy najmu lokalu na działalność gospodarczą najemca zaprzestał tam prowadzenia działalności, ale nadal nie opróżnił lokalu. Znalazł się nowy najemca i musimy pilnie mieć ten lokal pusty. Czy możemy sami go opróżnić? Jeśli tak, to jak to „technicznie” wykonać? |
|
Pozostawienie rzeczy przez byłego najemcęJednym z obowiązków najemcy jest zwrot rzeczy najętej. Obowiązek ten wynika wprost z treści
„§ 1. Po zakończeniu najmu najemca obowiązany jest zwrócić rzecz w stanie nie pogorszonym; jednakże nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania.
§ 2. Jeżeli najemca oddał innej osobie rzecz do bezpłatnego używania lub w podnajem, obowiązek powyższy ciąży także na tej osobie.
§ 3. Domniemywa się, że rzecz była wydana najemcy w stanie dobrym i przydatnym do umówionego użytku”.
Jeżeli zatem w analizowanej sytuacji stosunek najmu ustał z upływem okresu wypowiedzenia, to – na zasadzie art. 675 K.c. – najemca był zobowiązany do zwrotu rzeczy (przedmiotu najmu) wynajmującemu. Tą rzeczą był lokal użytkowy, a zatem jego zwrot powinien być analizowany przez pryzmat cech charakteryzujących tę rzecz (lokal użytkowy). Innymi słowy, aby najemca wydał wynajmującemu lokal w stanie niepogorszonym, musi zwrócić go tej osobie bez rzeczy, które zostały tam – w trakcie trwania stosunku najmu – wniesione. Trudno bowiem skutecznie dowodzić, że nie pogorszyliśmy stanu lokalu użytkowego poprzez fakt pozostawienia tam swoich rzeczy. Tych rzeczy nie było przed dniem zawarcia umowy najmu, a zatem z chwilą jej rozwiązania tych rzeczy także tam nie powinno być. Wezwanie najemcy do opróżnienia przedmiotu najmuMając na względzie powyższe wyjaśnienia, sugeruję sporządzenie wezwania do najemcy do opróżnienia przedmiotu najmu w określonym terminie pod rygorem:
Po bezskutecznym upływie terminu zakreślonego w wezwaniu należy zastosować zawarte tam groźby. Nie radzę realizować ww. gróźb bez uprzedniego wezwania najemcy. Najemca nie opróżnił lokalu mieszkalnego. Należy go zatem wezwać do opróżnienia lokalu pod rygorem podjęcia określonych działań.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Arkadiusz Dudkiewicz Arkadiusz Dudkiewicz – doradca podatkowy, agent celny, prawnik. Absolwent prawa Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu, wykładowca i prawnik, od 2000 r. agent celny, a od października 2007 r. wykwalifikowany doradca podatkowy (nr 10791). Specjalista w zakresie prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego, administracyjnego, ubezpieczeń społecznych oraz prawa celnego. Wieloletni współpracownik firm doradztwa podatkowego – posiada stałych klientów, którzy powierzyli mu obsługę podatkową oraz reprezentację w sprawach podatkowych. Uznany wykładowca problematyki celnej i podatkowej (VAT i akcyza), autor licznych publikacji. Biegły sądowy z zakresu podatków. Od maja 2014 roku także rzeczoznawca majątkowy.
Arkadiusz Dudkiewicz jest także autorem i współautorem szeregu publikacji naukowych, wśród których wymienić należy:
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale