.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wezwanie na rozprawę do bardzo oddalonego sądu

• Opublikowano: 05-06-2023 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Zostałem wezwany do sądu jako pokrzywdzony i świadek na rozprawę do sądu oddalonego o 350 km od miejsca mojego zamieszkania. Chciałbym się dowiedzieć, czy mógłbym się odwołać i zeznawać w sądzie rejonowym lub w jakiś inny sposób.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wezwanie na rozprawę do bardzo oddalonego sądu

Przesłuchanie zdalne

Obecnie nie musi Pan osobiście stawiać się w sądzie, aby zostać przesłuchanym. Z uwagi głównie na obecne i byłe obostrzenia epidemiologiczne sądy wprowadzają zasadę przesłuchań zdalnych – a więc pozostaje Pan w swoim domu i łączy się z sądem przez internet lub łączy się z sądem z innego sądu rejonowego w Pana miejscu zamieszkania. Taki wniosek więc powinien Pan złożyć jak najszybciej do sądu, z którego dostał Pan wezwanie, i poprosić o możliwość złożenia zeznań zdalnych, ewentualnie na piśmie – podając wysokie koszty podróży.

Wezwanie i stawienie się na rozprawę

W pierwszej kolejności, zgodnie z treścią art. 177 § 1 Kodeksu postępowania karnego, „każda osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawić się i złożyć zeznania”.

 

Z uwagi na powyższe należy podnieść, iż każdy, kto dostanie wezwanie do osobistego stawiennictwa przed sąd, jest obowiązany się na to wezwanie stawić. Jak wynika z powyższego, zdarza się, iż termin stawienia się w sądzie koliduje z obowiązkami prywatnymi, czy też służbowymi i niemożliwe jest stawienie się w wyznaczonym dniu na rozprawę lub tak jak w Pana przypadku przeczy to ekonomice procesu.

Usprawiedliwienie nieobecności

Dlatego w takiej sytuacji należy odpowiednio wcześniej swoją nieobecność usprawiedliwić, gdyż jak wynika z powyższej regulacji tylko nieusprawiedliwione niestawiennictwo pociąga za sobą sankcje karne, w szczególności nałożenie grzywny. Dlatego też w szczególności ze względu na szybki termin rozprawy, powinien Pan jak najszybciej wysłać do sądu wniosek o przesłuchanie w formie zdalnej lub pisemnie.

 

Proszę podać adres e-mail, na który ma przyjść link do aktywacji przesłuchania zdalnego. Jednocześnie, dla szybkości działania, proszę oprócz formy listownej, wysłać taki wniosek w formie e-mail na adres e-mail wydziału. We wniosku proszę wskazać, iż nie jest Pan w stanie zorganizować transportu do sądu w takim krótkim czasie i wiąże się to z kosztami. Poza tym koszty podróży są wysokie i Pana przesłuchanie w budynku sądu jest niezgodne z ekonomiką procesu.

 

Proszę poprosić o usprawiedliwienie niestawiennictwa z jednoczesnym złożeniem wniosku o przesłuchanie Pana w formie zdalnej lub pisemnej. Proszę podać adres e-mail. Obecnie bowiem odchodzi się od przesłuchań w siedzibie sądu i jeżeli złoży Pan wniosek o przesłuchanie zdalne lub na piśmie, to sąd winien to zaakceptować.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


.

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu