.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wezwanie do zapłaty za usługi telekomunikacyjne zmarłego

• Opublikowano: 16-09-2022 • Autor: Radca prawny Marek Gola

Na adres mojego zameldowania przyszło zawiadomienie o cesji wierzytelności oraz ostrzeżenie o zamiarze wpisania do rejestru dłużników wraz z wezwaniem do zapłaty za niezapłacone usługi telekomunikacyjne. Pismo jest na nazwisko mojego zmarłego przed 12 laty ojca, który mieszkał pod tym adresem. Nie ma w nim danych spadkobierców, ani też daty, kiedy powstało to zadłużenie. Czy jako spadkobierca zmarłego, który przyjął po nim spadek, jestem zobowiązany poinformować firmę windykacyjną o zgonie dłużnika? Jeśli poinformowałbym wierzyciela o śmierci taty, czy można by było uznać ten dług za przedawniony? Czy bieg przedawnienia przerywa to ostatnie wezwanie do zapłaty? Jeśli wierzyciel sam dojdzie do tego, że dłużnik nie żyje i odnajdzie spadkobierców, czy wtedy można podnieść zarzut przedawnienia? Sprawa nie jest w sądzie, więc nie ma żadnych kosztów sądowych.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wezwanie do zapłaty za usługi telekomunikacyjne zmarłego

Pozew o zapłatę przeciwko spadkobiercy dłużnika

Podstawa prawna: przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz Kodeksy postępowania cywilnego (K.p.c.).

 

Proszę nie informować wierzyciela o fakcie zgonu dłużnika, albowiem ułatwi Pan zadanie jego przedstawicielom i ci będą mogli kierować przeciwko Panu jako spadkobiercy pozew o zapłatę. Z opisu wynika, że jest wielce prawdopodobne, że wierzytelność jest przedawniona, a tym samym skierowanie sprawy do sądu wiąże się z koniecznością złożenia odpowiedzi na pozew, względnie sprzeciwu od nakazu zapłaty i podniesienia w wymienionych pismach tzw. zarzutu przedawnienia. Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Jeżeli wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego, bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniej możliwym terminie. Powyższe wynika z art. 118 K.c. Innymi słowy, o ile zadłużenie jest starsze aniżeli 3 lata, zaś przeciwko spadkobiercy nie było prowadzone postępowanie, można mówić o przedawnieniu. Przedawnienie jest jednak brane pod uwagę na zarzut.

 

Przerwanie biegu przedawnienia

Przerwanie biegu przedawnienia następuje:

 

  1. przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;
  2. przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje;
  3. przez wszczęcie mediacji.

 

Nie może Pan zatem uznać długu, nawet poprzez wniosek o rozłożenie zaległości na raty – od razu musi Pan podnieść zarzut przedawnienia.

 

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Kiedy skutecznie podnieść zarzut przedawnienia wierzytelności?

Oczywiście zarzut przedawnienia będzie Pan mógł podnieść wtedy, gdy wierzyciel sam ustali fakt zgonu dłużnika i odnajdzie Pana jako jego spadkobiercę.

 

Na koniec godzi się wskazać, iż podniesienie zarzutu przedawnienia w postępowaniu przedsądowym nie chroni Pana w postępowaniu sądowym. Innymi słowy, musi Pan podnieść zarzut przed sądem w sprawie z powództwa wierzyciela, by sprawa długu po zmarłym została zamknięta.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu