.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Weekendowa przerwa w L4

Za tydzień kończy mi się okres 182 dniowej choroby. Na wtorek mam wyznaczoną operację w szpitalu na inną dolegliwość. Czy weekendowa przerwa w L4 wystarczy, aby przerwać ciągłość zwolnienia lekarskiego i usunąć niebezpieczeństwo zwolnienia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Weekendowa przerwa w L4

Czy weekendowa przerwa wystarczy aby przerwać ciągłość zwolnienia lekarskiego i przejść na następny okres zasiłkowy?

Zgodnie z przepisami sumować należy:

 

  1. Wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, pomiędzy którymi nie było przerwy. W tym wypadku pod uwagę bierzemy łączny okres zwolnień lekarskich bez względu na to, jaka była przyczyna poszczególnych okresów niezdolności do pracy, jeśli między jedną a drugą chorobą nie było przerwy.
  2. Okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą- w tym wypadku tylko wtedy, gdy przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.
  3. Okresy, w których pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego z powodu:
    1. niezdolności do pracy, w znaczeniu medycznym.Natomiast pojęcie „ta sama choroba”,
    2. ponieważ nie chodzi o identyczne objawy odpowiadające numerom statystycznym, lecz oopis stanu klinicznego konkretnego układu lub narządu,
    3. który – choć daje różne objawy, podpadające pod różne numery statystyczne – wciąż stanowi tę samą chorobę, skoro dotyczy tego samego narządu lub układu.

 

Słowem – co do zasady jeśli odzyskała Pani zdolność do pracy, to w poniedziałek po weekendowej przerwie może Pani przedstawić nowe zwolnienie na inną chorobę. Jednak ZUS ma prawo zanegować nowe zwolnienie, jeśli po pierwsze nowa choroba współistniała z pierwszą (a wiec była Pani na nią chora już wcześniej, choć nie z jej powodu miała Pani zwolnienia lekarskie), a po drugie – jeśli nie odzyskała Pani zdolności do pracy. 

 

Skoro nie stawi się Pani do pracy nie może Pani potwierdzić swojej zdolności do pracy zaświadczeniem od lekarza medycyny pracy, warto wiec uzyskać od lekarza leczącego Panią przez ostatnie 182 dni zaświadczenie, że leczenie zostało zakończone.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu