Wcześniejsza emerytura z tytułu choroby zawodowej• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion |
Urodziłam się w 1959 r. Pracuję od 1984 r. W 1997 r. otrzymałam orzeczenie o chorobie zawodowej. Rentę pobierałam do 1999 r., jednocześnie pracując. Później założyłam swoją działalność. Czy posiadając orzeczenie o chorobie zawodowej, mogę przejść na wcześniejszą emeryturę? Jakie świadczenia otrzymam? |
|
Czy osoba uprawiona do renty z tytułu niezdolności do pracy może przejść na wcześniejszą emeryturę?Osoby uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy (całkowitej lub częściowej) spowodowanej wypadkiem przy pracy, w drodze do lub z pracy albo chorobą zawodową mogą przejść na wcześniejszą emeryturę, jeżeli:
Uprawnienie do przejścia na emeryturę na powyższych warunkach przysługuje osobom, które mają ustalone prawo do renty z tytułu:
Napisała Pani, że miała rentę a latach 1997–1999. Oznacza, że nie pobiera Pani aktualnie renty? Jeśli nie – nie ma Pani prawa do wcześniejszej emerytury.
Jeśli zaś nadal jest Pani uprawniona – to zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego oraz do emerytury na podstawie odrębnych przepisów wypłaca się, zależnie od jej wyboru: przysługującą rentę powiększoną o połowę emerytury albo emeryturę powiększoną o połowę renty.
Przepisu tego nie stosuje się, jeżeli osoba uprawniona osiąga przychód powodujący zawieszenie prawa do świadczeń lub zmniejszenie ich wysokości – określony w ustawie o emeryturach i rentach z FUS, niezależnie od wysokości tego przychodu.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale