Ważność pełnomocnictwa• Autor: Radca prawny Marek Gola |
W 2012 r. córka udzieliła mi pełnomocnictwa notarialnego. Jakiś czas temu córka wyszła za mąż i przyjęła nazwisko męża, ale nie odwołała pełnomocnictwa. Czy takie pełnomocnictwo jest nadal ważne? |
|
Kiedy pełnomocnictwo traci ważność?Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego.
Poniższa odpowiedź została oparta na następujących faktach i ich prawnej ocenie:
Wyraźnie należy wskazać, iż pełnomocnictwo może być w każdym czasie odwołane, chyba że mocodawca zrzekł się odwołania pełnomocnictwa z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.
Pan jako pełnomocnik może dokonywać w imieniu córki wyłącznie czynności wymienione w treści pełnomocnictwa. Należy bowiem zauważyć, iż treść pełnomocnictwa upoważnia Pana „do: …”, nie ma zatem mowy o wykonywaniu przykładowych czynności w imieniu córki, lecz konkretnych, nazwanych w pełnomocnictwie czynności.
Pełnomocnictwo nie posługuje się bowiem zwrotem „a w szczególności”, który wskazywałby na otwarty katalog czynności, do których byłby Pan upoważniony. Czy zmiana nazwiska mocodawcy unieważnia pełnomocnictwo?Odnosząc się do treści Pana pytania, należy wskazać, iż pełnomocnictwo w dalszym ciągu jest wiążące, a dokonywane przez Pana czynności w imieniu córki ważne. Sama zmiana nazwiska nie powoduje w swej istocie unieważnienia czy bezskuteczności czynności prawnych, o których mowa w pełnomocnictwie i do których jest Pan uprawniony. Pełnomocnictwo nie zostało bowiem odwołane.
W mojej ocenie przy dokonywaniu czynności zawieranych w imieniu córki zasadne jest przedłożenie, w razie powstających wątpliwości, odpisu skróconego aktu małżeństwa, z którego wynikać będzie, że pełnomocnictwo zostało Panu udzielone przez córkę, która zmieniła nazwisko na skutek wstąpienia w związek małżeński.
Moim zdaniem, odpis skrócony aktu małżeństwa nie powinien jednak stanowić załącznika do podejmowanych w jej imieniu czynności prawnych, bowiem mogłoby dojść do wejścia w posiadanie danych dla Pana córki wrażliwych, tj. danych osobowych małżonka oraz dnia zawarcia małżeństwa.
Na marginesie niejako pozwolę sobie zauważyć, iż udzielone Panu pełnomocnictwo nie jest pełnomocnictwem notarialnym, a jest jedynie poświadczone przez notariusza, celem – jak sądzę – poświadczenia złożonego na pełnomocnictwie podpisu.
Powyższe nie zmienia jednak faktu, iż pełnomocnictwo udzielone Panu przez córkę, mimo zmiany przez nią nazwiska, nie przestało być ważne i w dalszym ciągu może Pan na jego podstawie dokonywać czynności w nim wskazanych. Zasadne jest jednak przedłożenie odpisu skróconego aktu małżeństwa.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Marek Gola Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale