Ważność upoważnienia po śmierci współwłaściciela nieruchomości• Opublikowano: 09-05-2023 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda |
Właścicielami mieszkania byli wspólnie moi rodzice. Sporządzili notarialnie upoważnienie mnie (córki) do wszelkich czynności z nim związanych, w tym zawierania umowy najmu itp. Taką umowę już zawierałam, w postaci umowy najmu okazjonalnego, jednak w niedługo się ona kończy i będzie konieczność podpisania aneksu (przedłużenie o następny rok, zmiana wysokości czynszu oraz kaucji) lub nawet sporządzenia zupełnie nowej umowy. Pierwsza z trudności polega na tym, że zmarł mój tata – jeden ze współwłaścicieli, a żadne postępowanie spadkowe nie zostało jeszcze nawet rozpoczęte. Mieszkanie zostało mi zapisane w testamencie przez rodziców. Czy obecnie mogę nadal podpisywać z tamtym upoważnieniem umowę w imieniu rodziców? Jeśli nie, to czy wystarczy zgoda mojej mamy? Jeśli tak, to w jakiej formie, czy zwykła pisemna, czy notarialny dokument? |
|
Dziedziczenie w polskim prawieZgodnie z treścią art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego „prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej”.
Do spadku wchodzą w szczególności prawa rzeczowe, z wyjątkiem tych, które ukształtowane zostały przez ustawodawcę jako wygasające z chwilą śmierci uprawnionego (a więc niedziedziczne).
Po pierwsze więc ustawodawca wskazał na prawa i obowiązki dziedziczne i niewyłączalne ze spadku (tzw. prawa bezwzględnie dziedziczne). Cecha dziedziczności nadana jest tym prawom przez przepisy iuris cogentis, a spadkodawca nie może własną wolą wpływać na ich dziedziczenie.
Praw i obowiązków dziedzicznych nie można w drodze czynności prawnych uczynić niedziedzicznymi, a więc wyłączyć ze spadku i przykładowo sprawić ich wygaśnięcie z chwilą śmierci podmiotu uprawnionego lub zobowiązanego albo spowodować ich przejście na określone osoby, niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami, czy też nie. Dziedziczenie prawa najmuZ uwagi na powyższe podnoszę, iż najem stanowi prawo majątkowe wchodzące w skład spadku, a więc podlega dziedziczeniu przez spadkobierców. Prawo najmu podlega normalnym zasadom dziedziczenia i przechodzi na spadkobierców po zmarłym w odpowiednich częściach, a więc w stosunku do posiadanych przez nich udziałów lub jeżeli mówimy o testamencie – na spadkobiercę testamentowego.
Podnoszę więc, iż umowa trwa nadal, bowiem z chwilą nabycia spadku przechodzi automatycznie na przyszłych spadkobierców. Zasadny może być jedynie aneks do umowy, wskazujący na nową okoliczność i nowych wynajmujących – jednak nie ma konieczności zmiany całej umowy. Jeżeli umowa była zawarta na czas określony, to powinni Państwo obecnie zawrzeć nową umowę – wskazując nowych wynajmujących – Panią i Pani mamę, gdyż rozumiem, iż to Pani jako spadkobierca testamentowy dziedziczy udział taty. Najem a sprawa spadkowaProponuję jednak – wobec tego, iż jako rodzina są Państwo zgodni co do Pani spadkobrania – jeszcze przed zawarciem nowej umowy udać się do notariusza w celu ogłoszenia testamentu i nabycia spadku przez Panią, bo – pomijając już sam fakt formalizacji powyższego – pozostaje po Pani stronie obowiązek podatkowy związany z najmem, co może być utrudnione do rozliczenia w przypadku braku formalnego zakończenia sprawy spadkowej.
Podsumowując, z uwagi na śmierć wynajmującego, sytuacja najemców nie uległa zmianie – umowa trwa i obowiązuje nadal, Pani natomiast weszła w prawa i obowiązku wynajmującego i może Pani dowolnie ukształtować obecny stosunek prawny – w tym zawrzeć nową umowę, wskazując nowego wynajmującego. Jednak wobec obowiązku podatkowego związanego z najmem, proponuję jeszcze przed zawarciem nowej umowy, sformalizować obecny stan.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale