.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Ważne powody uzasadniające zmianę nazwiska

Od czerwca moja żona jest wspólnikiem spółki z o.o., zaś ja od dawna pracuję w korporacji. Dane małżonki widnieją w KRS. Działalność spółki jest częściowo tożsama z działalnością korporacji, w której pracuję. Nie chcę, aby działalność żony była kojarzona z moją osobą. Dlatego małżonka postanowiła zmienić nazwisko. Jakie są ważne powody uzasadniające zmianę nazwiska? Co napisać we wniosku?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Ważne powody uzasadniające zmianę nazwiska

Kiedy można dokonać zmiany imienia lub nazwiska?

Zmiana nazwiska lub imienia została przez ustawodawcę pozostawiona do rozstrzygnięcia przez właściwy organ w drodze tzw. uznania administracyjnego, co powoduje, że organ taki w sposób swobodny (aczkolwiek nie dowolny) ocenia wniosek osoby ubiegającej się o zmianę.

 

Kwestia zmiany imienia lub nazwiska uregulowana jest w ustawie z dnia 17 października 2008 roku o zmianie imienia i nazwiska (w skrócie ustawa). W art. 4 ust. 1 ustawy czytamy:

 

„Art. 4.1. Zmiany imienia lub nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnych powodów, w szczególności gdy dotyczą zmiany:

 

1) imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka;
2) na imię lub nazwisko używane;
3) na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione;
4) na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada”.

Ważne powodu uzasadniające zmianę imienia lub nazwiska

Ustawodawca posługuje się tutaj określeniem „ważne powody”, które w istocie oceniać będzie kierownik urzędu stanu cywilnego. Stąd trudne jest wskazanie Panu konkretnej formuły czy powodu, który w ocenie danego kierownika USC uznany zostałby za ważny.

 

Jest to tym bardziej niemożliwe, że w tej kwestii nie wypowiadają się sądy administracyjne zbyt często. Orzecznictwo sądów dawałoby w tej kwestii pewną wskazówkę. Niestety po dokonaniu analizy skąpego w tej kwestii orzecznictwa muszę stwierdzić, że sądy administracyjne najczęściej w takich przypadkach oddalają skargi właśnie ze względu na uznanie administracyjne przyznane właściwym w tych sprawach urzędom.

 

W mojej ocenie należy opisać przedstawioną przez Pana sytuację w sposób możliwie dokładny z podaniem konkretnych przykładów, w których skojarzenie nazwiska Pana żony z Pana pracą w korporacji mogłoby przynieść jakąś szkodę.

 

Proszę jednak zwrócić uwagę na fakt, że takie sformułowanie przez Pana wniosku (niezależnie od rzeczywistych zamiarów) może też zrodzić wątpliwości co do czystości intencji, tj. czy nie jest przypadkiem tak, że działalność Pana żony jest działalnością konkurencyjną wobec korporacji. Z takim zarzutem może się Pan spotkać.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Jak uzasadnić wniosek o zmianę imienia bądź nazwiska?

Oczywiście najwygodniej byłoby uzasadnić wniosek okolicznością zawierającą się w przykładach określonych jako szczególne powody zmiany nazwiska. Można zatem wskazywać, że nazwisko, które nosi Pana żona, wydaje się jej ośmieszające (o ile tak jest) lub że żona w istocie używa nazwiska innego, przy czym taką okoliczność należy udowodnić jakimiś dokumentami lub zeznaniami świadków.

 

W art. 1 ust. 4 ustawy „ważne powody” określone są jedynie przykładowo. W praktyce jednak zdarza się, że organ orzekający przyjmuje, iż zmiana nazwiska lub imienia może nastąpić, jeżeli spełnione są przesłanki wymienione w tym przepisie, nie zwracając uwagi na zwrot „w szczególności”. Założenie to jest z gruntu błędne, oznaczające naruszenie prawa. W takim przypadku, jeśli nie zgodzi się Pan z decyzją organu, przysługuje Panu odwołanie do właściwego wojewody w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji. W dalszej kolejności niekorzystną dla Państwa decyzję wojewody można zaskarżyć (w terminie 30 dni od otrzymania) do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Podstawą zaskarżenia może być przekroczenie granic swobody w uznaniu administracyjnym.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Nosal

Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu