Wąska droga wewnętrzna, co zrobić, gdy sąsiad blokuje przejazd?• Data: 22-07-2024 • Autor: Maria Turowska |
Chodzi o drogę wewnętrzną. Kiedyś taka właśnie droga należała do rodziny, niedawno udział w niej wykupił sąsiad, bo buduje dom. Oczywiście miał ją poszerzyć, bo była niewystarczająco szeroka. Problem jest taki, że od mojego budynku do granicy ogrodzenia jest 3 metry, taka jest szerokość tej drogi. Kiedy parkuję przy niej samochód, bo nie mam parkingu, to sąsiad ma problem z przejazdem i cały czas mnie upomina, że stoję w drodze. Stąd pytanie, czy są przepisy regulujące, jaka powinna być minimalna odległość drogi wewnętrznej od budynku? |
|
Regulacje dotyczące dróg wewnętrznychW pierwszej kolejności należy wskazać, iż drogą wewnętrzną jest droga niezaliczona do żadnej kategorii dróg publicznych.
W zakresie dróg niepublicznych obowiązuje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny opowiadać budynki i ich usytuowanie, które co do minimalnej szerokości drogi wewnętrznej wskazuje:
„§ 14. 1. Do działek budowlanych oraz do budynków i urządzeń z nimi związanych należy zapewnić dojście i dojazd umożliwiający dostęp do drogi publicznej, odpowiednie do przeznaczenia i sposobu ich użytkowania oraz wymagań dotyczących ochrony przeciwpożarowej, określonych w przepisach odrębnych. Szerokość jezdni nie może być mniejsza niż 3 m.” Minimalna odległość obiektów budowlanych od drógOdległość obiektów budowlanych od dróg zależy od rodzaju dróg oraz od tego, czy działka znajduje się na terenie zabudowanym, czy też na terenie niezabudowanym. Linia zabudowy dotycząca odległości od dróg wewnętrznych może być wskazana w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, dlatego konieczne jest zapoznanie się w treścią miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a jeżeli dla danego terenu nie obowiązuje MPZP, to kwestia ta powinna zostać ustalona w treści decyzji o warunkach zabudowy.
Przepisy ustawy o drogach publicznych dotyczą bowiem odległości obiektów od dróg publicznych, natomiast pozostałe przepisy, wskazujące na odległość 3 lub 4 metrów, odnoszą się do odległości od działek sąsiadujących, a nie dróg wewnętrznych. PrzykładyPodsumowanieW przypadku dróg wewnętrznych minimalna szerokość jezdni wynosi 3 metry, co może prowadzić do konfliktów między sąsiadami, szczególnie gdy droga jest również wykorzystywana do parkowania. Rozwiązanie takich sporów często wymaga zapoznania się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz, w razie potrzeby, interwencji odpowiednich władz lokalnych. Przepisy regulujące minimalne odległości drogi od budynków mogą różnić się w zależności od konkretnej lokalizacji i warunków zabudowy Oferta porad prawnychSkorzystaj z naszych profesjonalnych usług prawnych online, aby uzyskać porady oraz pomoc w sporządzaniu pism dotyczących dróg wewnętrznych i sporów sąsiedzkich. Zadbamy o Twoje prawa i pomożemy znaleźć najlepsze rozwiązania zgodne z obowiązującymi przepisami. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem. Źródła:1. Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - Dz.U. 2003 nr 80 poz. 717
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Maria Turowska |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale