Warunkowe zwolnienie a niezapłacone odszkodowanie, jakie są konsekwencje?

• Data: 20-09-2024 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Jestem osobą, która opuściła zakład karny(warunkowo zwolniony). Dwuletni okres zawieszenia przeszedłem bez problemów. Niestety obowiązek spłaty szkody nie został zrealizowany. Otrzymałem wezwanie na policję w tej sprawie. Czy mogę kolejny raz iść do więzienia, czy da się coś zrobić?

Warunkowe zwolnienie a niezapłacone odszkodowanie, jakie są konsekwencje?

Brak naprawy szkody

Jeżeli nie naprawił Pan szkody, nie ma to wpływu na już odbytą karę – ewentualnie wierzyciel może zgłaszać nowe zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa udaremnienia egzekucji. Jest to jednak wtedy całkiem nowe postępowanie. W zakresie natomiast odbytej kary i braku naprawienia szkody wierzyciel może dochodzić jedynie jej zapłaty w drodze egzekucji, ewentualnie inicjować nowe postepowanie o udaremnienie egzekucji. W ramach obecnego postępowania bowiem nie ma możliwości zamiany kary – taka możliwość byłaby możliwa, gdyby np. nie wykonał Pan kary grzywny.

Zgodnie bowiem z art. 46 Kodeksu karnego wykonawczego:

§ 1. Jeżeli egzekucja grzywny okazała się bezskuteczna lub z okoliczności sprawy wynika, że byłaby ona bezskuteczna, sąd zarządza wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności, gdy:

1) skazany oświadczy, że nie wyraża zgody na podjęcie pracy społecznie użytecznej zamienionej na podstawie art. 45 albo uchyla się od jej wykonania, lub

2) zamiana grzywny na pracę społecznie użyteczną jest niemożliwa lub niecelowa.

§ 2. Zarządzając wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności, przyjmuje się, że jeden dzień pozbawienia wolności jest równoważny dwóm stawkom dziennym grzywny; kara zastępcza nie może przekroczyć 12 miesięcy pozbawienia wolności, jak również górnej granicy kary pozbawienia wolności za dane przestępstwo, a jeżeli ustawa nie przewiduje za dane przestępstwo kary pozbawienia wolności, górna granica zastępczej kary pozbawienia wolności nie może przekroczyć 6 miesięcy.

§ 3. Przepisy § 1 i 2 stosuje się odpowiednio do grzywny określonej kwotowo, z tym że jeden dzień pozbawienia wolności jest równoważny grzywnie w kwocie od 20 do 4000 złotych.

§ 4. W przypadku gdy grzywna została uiszczona lub ściągnięta w drodze egzekucji tylko w części albo tylko w części została wykonana w formie pracy społecznie użytecznej, sąd, zarządzając wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności, określa jej wymiar według zasad przewidzianych w § 2 lub 3. § 5. Na postanowienie w przedmiocie zarządzenia wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności przysługuje zażalenie

Zgodnie natomiast z art. 47 § 2 „od zastępczej kary pozbawienia wolności lub wykonywania pracy, o której mowa w art. 45 § 1, skazany może się w każdym czasie zwolnić przez złożenie kwoty pieniężnej przypadającej jeszcze do uiszczenia tytułem grzywny”.

Ugoda z wierzycielem

Dlatego, jeżeli kara została przez Pana wykonana – nie było w sprawie warunkowego zawieszenia postępowania lub warunkowego umorzenia, to w obecnym postępowaniu nie dojdzie do zarządzenia kary, wierzyciel może wobec Pana inicjować jednak inne postępowania karne np. o udaremnienie egzekucji. Dlatego też proponuję jak najszybciej naprawić szkodę. Warto zawrzeć ugodę z wierzycielem.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Nieopłacenie grzywny. Pan Adam nie opłacił zasądzonej grzywny, ale odbył już zastępczą karę pozbawienia wolności. Mimo to wierzyciel może wszcząć nową sprawę, jeśli uzna, że Adam udaremnia egzekucję długu.

Odroczenie płatności. Pani Ewa, która nie naprawiła szkody wyrządzonej w wyniku przestępstwa, otrzymała wezwanie do zapłaty od komornika. W tej sytuacji zdecydowała się na zawarcie ugody z wierzycielem, aby uniknąć dodatkowych konsekwencji prawnych.

Udaremnienie egzekucji. Pan Marek, mimo odbycia kary pozbawienia wolności za wcześniejsze przestępstwo, nie uregulował zobowiązań wobec wierzyciela. Wierzyciel zgłasza nowe zawiadomienie o podejrzeniu udaremnienia egzekucji, co skutkuje nowym postępowaniem.

Podsumowanie

Brak naprawy szkody przez dłużnika nie wpływa na odbycie kary, ale wierzyciel może podjąć nowe kroki prawne, takie jak zgłoszenie podejrzenia udaremnienia egzekucji. Wierzyciel ma prawo dochodzić zapłaty poprzez egzekucję, a brak naprawy szkody może prowadzić do nowych postępowań sądowych. Warto jak najszybciej naprawić szkodę, aby uniknąć dodatkowych konsekwencji prawnych, na przykład zawierając ugodę z wierzycielem.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne doradztwo prawne w sprawach dotyczących obowiązków naprawienia szkody oraz ewentualnych konsekwencji związanych z brakiem wykonania tego obowiązku. Pomożemy Ci w negocjacjach z wierzycielem, sporządzimy niezbędne dokumenty i wskażemy najlepsze rozwiązania, aby uniknąć dodatkowych postępowań i kosztów. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie prawnika doświadczonego w tego typu sprawach.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93