Warunki zatrudnienia pedagoga szkolnego w przedszkolu publicznym• Data: 24-10-2024 • Autor: Kinga Kościelniak |
Skończyłam studia licencjackie z pedagogiki resocjalizacyjnej oraz studia uzupełniające (magisterskie) z terapii pedagogicznej. Oczywiście, mam przygotowanie pedagogiczne. Czy mogę zostać zatrudniona jako pedagog szkolny w przedszkolu publicznym? Dodam, że studia ukończyłam w 2013 roku. |
|
Kwalifikacje wymagane dla stanowiska nauczyciela pedagoga w przedszkolachZacznijmy od treści przepisów, otóż § 26 ust. 1 Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (dalej: „rozporządzenie”): „Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela pedagoga w przedszkolach, szkołach i placówkach, o których mowa w § 3 ust. 1 i § 4, z wyjątkiem placówek doskonalenia nauczycieli, posiada osoba, która ukończyła:
1) studia pierwszego i drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie prowadzone zgodnie z nowym standardem kształcenia na: a) kierunku, na którym jest prowadzone kształcenie w zakresie pedagogiki przygotowującym do realizacji zadań pedagoga szkolnego, i posiada przygotowanie pedagogiczne lub b) kierunku pedagogika specjalna w zakresie odpowiadającym prowadzonym zajęciom i posiada przygotowanie pedagogiczne, lub c) kierunku lub w zakresie innym niż określone w lit. a i b i posiada przygotowanie pedagogiczne oraz ukończyła studia podyplomowe prowadzone zgodnie z nowym standardem kształcenia w zakresie przygotowującym do realizacji zadań pedagoga szkolnego lub 2) studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie prowadzone zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem 3 sierpnia 2019 r. na kierunku: a) pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom i posiada przygotowanie pedagogiczne lub b) innym niż określony w lit. a i posiada przygotowanie pedagogiczne oraz ukończyła studia podyplomowe w zakresie odpowiadającym prowadzonym zajęciom.
Ust. 2. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela pedagoga w przedszkolach posiada również osoba, która ukończyła jednolite studia magisterskie prowadzone zgodnie z nowym standardem kształcenia na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Ust. 3. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela pedagoga w przedszkolach i szkołach podstawowych posiada również osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia prowadzone zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem 3 sierpnia 2019 r. na kierunku:
1) pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom i posiada przygotowanie pedagogiczne lub 2) innym niż określony w pkt 1 i posiada przygotowanie pedagogiczne oraz ukończyła studia podyplomowe w zakresie odpowiadającym prowadzonym zajęciom. Kwalifikacje pedagoga przed 3 sierpnia 2019 r.Mając na uwadze niniejszą sprawę, należy powołać się na art. 26 ust. 2 pkt a i b oraz ust. 3 Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli: Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela pedagoga w przedszkolach, szkołach i placówkach, posiada osoba, która ukończyła studia pierwszego lub drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie prowadzone zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem 3 sierpnia 2019 r. na kierunku:
a) pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom i posiada przygotowanie pedagogiczne lub b) innym niż określony w lit. a i posiada przygotowanie pedagogiczne oraz ukończyła studia podyplomowe w zakresie odpowiadającym prowadzonym zajęciom.
W związku z tym należałoby się zastanowić, czy Pani zakres skończonej pedagogiki I i II stopnia można określić mianem pedagogiki w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom. Zapis „odpowiadający prowadzonym zajęciom” jest dość szeroki i należy go analizować do każdego przypadku indywidualnie. Przygotowanie pedagogiczne już Pani ma, a to ważne w kwalifikacjach pedagoga szkolnego w przedszkolu. Uważam, że ukończone przez Panią studia I i II stopnia potwierdzają Pani kwalifikacje do pracy pedagoga. Weryfikacja kwalifikacji przez dyrektora placówkiIstnieje możliwość, że Pani kierunek byłby jednak kwestionowany i dyrektor placówki wskazywałby, że należałoby ukończyć studia podyplomowe w zakresie odpowiadającym zajęciom, aby wykonywać stanowisko nauczyciela pedagoga. Tutaj też szeroko jest wskazane „studia podyplomowe odpowiadające prowadzonym zajęciom”. Tę kwestię najlepiej weryfikować poprzez opis, do czego uprawnia ukończenie określonego kierunku studiów podyplomowych.
Dyrektor będzie analizować dokumenty przedstawione przez Panią jako nauczyciela ubiegającego się o pracę. Będzie weryfikować, czy rodzaj ukończonych studiów odpowiada zakresowi obowiązków pedagoga szkolnego. Jeśli stwierdzi, że Pani nie ukończyła studiów zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami, lecz inne studia, wtedy musi skonfrontować te studia z treścią podstawy programowej danego przedmiotu (rodzaju zajęć).
Nauczyciele, którzy rozpoczęli studia według starych standardów kształcenia (czyli przed 3 sierpnia 2019 r.), podlegają dotychczasowym wymaganiom kwalifikacyjnym. Co do zasady posiadają oni kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela na podstawie powyższych przepisów poprzez szerokie zapisy, takie jak „odpowiadającym prowadzonym zajęciom”. Jednakże każdy przypadek jest analizowany indywidualnie. PrzykładyKwalifikacje po ukończeniu studiów w 2013 roku Anna, która ukończyła studia magisterskie z terapii pedagogicznej w 2013 roku, chciała podjąć pracę jako pedagog szkolny w przedszkolu publicznym. Zgłosiła się do lokalnej placówki, gdzie dyrektor przyjął jej kwalifikacje jako odpowiednie do pełnienia funkcji pedagoga szkolnego, ponieważ spełniała wymagania określone w przepisach z tamtego okresu – miała przygotowanie pedagogiczne i ukończone studia na odpowiednim kierunku.
Wątpliwości dyrektora co do kwalifikacji Ewa, która ukończyła studia pedagogiczne o specjalności resocjalizacja, starała się o pracę pedagoga w przedszkolu. Pomimo odpowiedniego przygotowania pedagogicznego, dyrektor miał wątpliwości, czy jej specjalność odpowiada potrzebom przedszkola. Zasugerował jej podjęcie studiów podyplomowych w zakresie pedagogiki przedszkolnej, aby uzupełnić kwalifikacje.
Analiza kwalifikacji przez dyrektora Monika ukończyła studia pedagogiczne w 2010 roku, zanim wprowadzono nowe przepisy w 2019 roku. Starała się o stanowisko pedagoga w przedszkolu. Dyrektor placówki uznał, że jej studia, choć z zakresu pedagogiki ogólnej, zgodnie z obowiązującymi przepisami sprzed 2019 roku dają jej kwalifikacje do pracy na tym stanowisku, bez konieczności dodatkowych studiów podyplomowych. PodsumowanieOsoby ubiegające się o stanowisko pedagoga szkolnego w przedszkolu publicznym muszą spełniać określone w przepisach kwalifikacje, w tym posiadać odpowiednie wykształcenie pedagogiczne oraz przygotowanie pedagogiczne. W przypadku wątpliwości dotyczących zgodności kierunku studiów z zakresem prowadzonych zajęć, decyzja należy do dyrektora placówki, który może zalecić dodatkowe studia podyplomowe. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie zgodnie z obowiązującymi regulacjami. Oferta porad prawnychOferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism w zakresie prawa pracy, edukacji i zatrudnienia nauczycieli, zapewniając szybkie i rzetelne wsparcie dostosowane do indywidualnych potrzeb. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc prawną. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem. Źródła:1. Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli - Dz.U. 2023 poz. 2102
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Kinga Kościelniak |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale