Warunki uczestnictwa w programie Pierwsze mieszkanie• Data: 11-01-2024 • Autor: Karolina Grygorcewicz |
Chciałbym wziąć udział w programie „Pierwsze mieszkanie”. Z tego, co wiem, można w nim uczestniczyć, jeśli ma się udział we własności mieszkania nie większy niż 50% i nabyty w drodze dziedziczenia. Zastanawiam się, czy spełniam te warunki. Sytuacja wygląda tak, że podczas rozwodu ojciec zrzekł się swojej połowy mieszania i przepisał po 25% na mnie i brata. Oznacza to, że jestem właścicielem mieszkania w ¼, ale nie jestem pewien, czy termin „nabyte poprzez dziedziczenie” obejmuje taką formę własności i czy w związku z tym mogę załapać się na program. Napisałem bezpośrednio do kancelarii rządowej zajmującej się programem, ale dostałem wymijającą odpowiedź, że nie mogą decydować w takiej sprawie. Proszę o poradę. |
|
Warunki udziału w programie „Pierwsze mieszkanie”Kredyt, o którym Pan pisze, będą mogły uzyskać też osoby, w których skład gospodarstwa domowego wchodzą osoby posiadające lub które posiadały łącznie prawo własności 1 lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w udziale nie wyższym niż 50% i nabyte w drodze dziedziczenia, jeżeli nie zamieszkują w tym lokalu albo domu od co najmniej 12 miesięcy. Dziedziczenie oznacza przejście na skutek jednego zdarzenia prawnego ogółu praw i obowiązków na spadkobiercę. Zdarzeniem tym jest oczywiście śmierć osoby fizycznej. Na gruncie spadkowym moment śmierci określa się mianem otwarcia spadku.
Niestety, zgodnie z ustawą, posiadanie jakiejkolwiek części nieruchomości otrzymanej w formie darowizny, dyskwalifikuje taką osobę z możliwości ubiegania się o preferencyjny kredyt. Obawiam się, że w Pana przypadku mamy właśnie do czynienia z darowizną. Darowizna a możliwość skorzystania z programu rządowegoUstawodawca wskazał, że należy rozróżnić sytuację osób, które nabyły część ułamkową nieruchomości na podstawie spadkobrania oraz darowizny. Przyjęcie darowizny wiąże się ze świadomym aktem woli obdarowanego, natomiast przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza może nastąpić bez ingerencji spadkobiercy, z mocy samej ustawy. Spadkobranie odbywa się po śmierci spadkodawcy, a nieprzyjęcie spadku w postaci nieruchomości poprzez jego odrzucenie oznacza dla spadkodawcy przepadek wspomnianej nieruchomości. Natomiast w przypadku darowanej nieruchomości takie ryzyko nie występuje, nieruchomość może pozostać we władaniu dotychczasowego właściciela i zostać uzyskana dopiero w późniejszym terminie np. za pomocą dziedziczenia testamentowego. Aktu darowizny dokonuje się z założeniem, że obdarowany będzie korzystał z przedmiotu obdarowania
Każdą sytuację oczywiście należy oceniać indywidualnie, niemniej jeśli otrzymał Pan swój udział w nieruchomości w drodze darowizny, raczej wyklucza to możliwość skorzystania przez Pana z programu rządowego.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Karolina Grygorcewicz |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale