Uzyskanie zwrotu nakładów poczynionych na majątek drugiego małżonka• Opublikowano: 22-09-2023 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda |
Żona ma mieszkanie, które dostała po dziadkach. Było to przed zawarciem małżeństwa. Ja zainwestowałem dość dużą kwotę w remont i wyposażenie mieszkania po zawarciu związku (część faktur jest wystawiona na mnie). Żona zamierza sprzedać mieszkanie z wyposażeniem i nabyć nowe. Przed tą operacją planuje zawrzeć intercyzę, w której ma znaleźć się zapis, że całość kwoty i nowe mieszkanie należy tylko do niej. Czy zatem mogę domagać się zwrotu poniesionych kosztów za wyposażenie i remont? Drugie pytanie dotyczy samochodu. Nabyłem go w trakcie związku – wziąłem kredyt, który spłacam sam. Uzgodniliśmy, że samochód zostanie wyodrębniony do mojego majątku osobistego po zawarciu intercyzy (oczywiście pozostała część kredytu zostanie spłacona przeze mnie). Czy umowę darowizny części samochodu (połowy) należy zawrzeć przed sporządzeniem intercyzy, czy po niej? Czy w ogóle powinna to być umowa darowizny? |
|
Ustanowienie rozdzielności majątkowej małżonkówZgodnie z treścią art. 51 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie K.r.io.) „W razie umownego ustanowienia rozdzielności majątkowej, każdy z małżonków zachowuje zarówno majątek nabyty przed zawarciem umowy, jak i majątek nabyty później. Każdy z małżonków zarządza samodzielnie swoim majątkiem”.
Umowa ustanawiająca rozdzielność majątkową może zostać zawarta w trakcie małżeństwa, co dzieje się w Państwa przypadku (art. 47 § 1 K.r.io.). Co Pana obecnie interesuje, na skutek ustanowienia rozdzielności majątkowej każdy z małżonków ma odrębny majątek (art. 51 K.r.io.), który obejmuje dotychczasowy majątek osobisty, udział w dotychczasowym majątku wspólnym i wreszcie majątek nabyty od chwili powstania rozdzielności majątkowej (zob. wyr. SN z 6.12.1995 r., sygn. akt I CRN 215/95, niepubl.). Każdy z małżonków zarządza samodzielnie swoim majątkiem (art. 511 K.r.io.).
Wobec tego podaję, iż wszelkie czynności związane z przesunięciami majątkowymi zasilającymi Państwa majątek osobisty (wskazany samochód), powinny być dokonane po ustanowieniu rozdzielności majątkowej, albowiem wtedy nastąpi rozpad wspólności małżeńskiej. Czynność przesunięcia może także zostać dokonana u notariusza podczas tej samej czynności – jako podział majątku wspólnego.
Mogą Państwo więc dokonać tych czynności podczas jednej wizyty u notariusza. Idąc dalej, podnoszę, iż jeżeli nieruchomość wchodzi do majątku osobistego żony, a Pan dokonywał nakładów na jej rzecz, to w ramach podziału majątku – po ustanowieniu rozdzielności majątkowej – będzie posiadał Pan roszczenie o zwrot nakładów poczynionych na majątek osobisty żony. Rozliczenie nakładów poniesionych na rzecz nieruchomości żonyNie wiem, jak dokładnie miałby brzmieć zapis żony, jednak powinien Pan – jeszcze przed zawarciem rozdzielności majątkowej – domagać się rozliczenia poniesionych nakładów, ponieważ to również może znaleźć się w akcie notarialnym, który mogą Państwo sporządzić przy okazji ustanowienia rozdzielności.
Roszczenie to jest roszczeniem, do którego dochodzi w szczególnej sytuacji prawnorzeczowej bezumownego posiadania rzeczy należącej do innej osoby. Wysokość wynagrodzenia z tego tytułu zależy od charakteru nakładów oraz stanu dobrej lub złej wiary posiadacza samoistnego, a więc Pana w czasie wykonywania nakładów. W zależności od spełnienia poszczególnych przesłanek przewidzianych w art. 226 Kodeksu cywilnego wartość tych nakładów podlega miarkowaniu przez sąd w celu ustalenia należnej wysokości świadczenia.
Wobec tego proponuję, aby ustalił Pan wszystko z żoną przed zawarciem rozdzielności, ponieważ wszelkie kwestie przesunięcia samochodu do Pana majątku osobistego oraz zwrotu na Pana rzecz nakładów mogą zostać uregulowane podczas jednej wizyty u notariusza.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale