.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Użyczenie samochodu w małżeństwie, czy można odliczyć koszty?

• Data: 25-07-2024 • Autor: Marcin Sądej

Korzystam z samochodu narzeczonego na podstawie umowy użyczenia. Czy od momentu ślubu taka umowa nie ma racji bytu, bo pojazd należy do wspólnoty majątkowej? Pytanie ma związek z chęcią doliczenia do kosztów firmy 20% z wartości paliwa z faktury. Czy w momencie, gdy samochód jest zarejestrowany tylko na męża, mogę bez przeszkód korzystać z niego i włączać 20% z kosztów paliwa w koszty firmy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Użyczenie samochodu w małżeństwie, czy można odliczyć koszty?

Wspólność majątkowa

W pierwszej kolejności wskażmy, że zgodnie z art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie K.r.io.) „z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków”. W myśl natomiast art. 33 pkt 1 K.r.io. „do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej”.

 

W konsekwencji, jeżeli dany składnik majątku stanowił własność narzeczonego przed ślubem, to z chwilą zawarcia związku małżeńskiego nie staje się automatycznie składnikiem wspólności majątkowej. Małżonek może postanowić, że nie będzie włączał pojazdu do wspólności małżeńskiej, co skutkuje tym, że nadal będzie to jego wyłączna własność w ramach jego majątku osobistego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wliczanie samochodu do kosztów firmy

Następnie wskażmy, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy PIT „nie uważa się za koszt podatkowy poniesionych wydatków z tytułu kosztów używania, stanowiącego własność podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, samochodu osobowego niebędącego składnikiem majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, oraz składek na ubezpieczenie takiego samochodu; te wydatki i składki w wysokości 20% stanowią jednak koszty uzyskania przychodów pod warunkiem, że samochód ten jest wykorzystywany również do celów związanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika”. Przywołany przepis odnosi się zatem do samochodu osobowego niebędącego składnikiem majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy PIT. Przepis ten odnosi się do składników będących środkami trwałymi ujętymi w ewidencji środków trwałych.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

 

Z uzasadnienia do ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2159) wynika, że podatnicy, którzy dla potrzeb działalności gospodarczej wykorzystują samochód stanowiący ich własność, do kosztów uzyskania przychodów mogą zaliczyć 20% poniesionych wydatków (80% wydatków wyłączono z kosztów podatkowych). Dla ustalenia limitu wydatków zaliczanych do kosztów podatkowych podatnicy mogą uwzględniać wszystkie wydatki związane z eksploatacją stanowiącego ich własność, prywatnego samochodu osobowego faktycznie wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, tj. niebędącego składnikiem majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (niewpisanego do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, niebędącego samochodem o wartości do 10 000 zł, niebędącego samochodem niezaliczonym do środków trwałych z uwagi na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok).

 

Na skutek tego wspomniany art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy PIT może znaleźć zastosowanie zarówno, gdy podatnik użytkuje samochód niebędący jego własnością (np. na podstawie umowy najmu czy użyczenia), jak i w przypadku gdy podatnik jest właścicielem samochodu, ale nie wprowadza go do ewidencji środków trwałych w firmie, ale jednocześnie wykorzystuje na potrzeby firmowe.

 

W konsekwencji zakładając, że po ślubie małżonek wprowadzi samochód do majątku wspólnego, to nadal może znaleźć zastosowanie art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy PIT, jeżeli pojazd (stanowiący współwłasność) będzie wykorzystywany do celów firmowych, ale nie zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych w firmie. Na zakończenie dodajmy, że zgodnie z art. 71 ustawy Prawo o ruchu drogowym dowód rejestracyjny jest wyłącznie dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego. Nie jest to dokument determinujący w zakresie prawa własności.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Wspólność majątkowa a własność osobista

Anna i Piotr są narzeczonymi, którzy planują zawarcie związku małżeńskiego. Anna korzysta z samochodu Piotra na podstawie umowy użyczenia, aby dojeżdżać do pracy oraz załatwiać sprawy związane z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Po ślubie, samochód, który Piotr nabył przed małżeństwem, nie staje się automatycznie składnikiem wspólności majątkowej, lecz pozostaje jego własnością osobistą. Anna nadal może korzystać z pojazdu na mocy wcześniejszej umowy użyczenia i doliczać 20% kosztów paliwa do kosztów prowadzenia firmy.

 
Wprowadzenie samochodu do majątku wspólnego

Kasia i Marek, świeżo upieczeni małżonkowie, zdecydowali się wprowadzić samochód, który należał do Marka przed ślubem, do majątku wspólnego. Kasia, prowadząca własną firmę, korzysta z tego samochodu do celów służbowych. Pomimo że samochód jest teraz wspólną własnością, mogą oni nadal wliczać 20% kosztów paliwa w koszty uzyskania przychodów firmy Kasi, o ile pojazd nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych firmy.

 
Samochód jako majątek osobisty i firmowe koszty

Maria i Wojtek, będący narzeczonymi, planują wspólne życie. Maria korzysta z samochodu Wojtka, który jest jego własnością osobistą, na podstawie umowy użyczenia. Po zawarciu małżeństwa, Wojtek decyduje, że samochód pozostanie w jego majątku osobistym. Maria, prowadząc własną działalność gospodarczą, może nadal doliczać 20% kosztów paliwa do kosztów uzyskania przychodów swojej firmy, gdyż pojazd nie jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych firmy i jest używany również do celów prywatnych.

Podsumowanie

Korzystanie z samochodu narzeczonego na podstawie umowy użyczenia jest możliwe również po zawarciu związku małżeńskiego, o ile pojazd nie zostanie wprowadzony do majątku wspólnego lub ewidencji środków trwałych firmy. W takim przypadku małżonek może nadal doliczać 20% kosztów paliwa do kosztów uzyskania przychodów. Kluczowe jest, aby samochód pozostawał we własności osobistej lub nie był wprowadzony do ewidencji firmy.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism, zapewniając szybkie i rzetelne wsparcie w sprawach dotyczących umów oraz prawa rodzinnego. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
2. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marcin Sądej

Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu