.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Użyczenie lokalu użytkowego i jego dalszy wynajem a podatki

Posiadam lokal użytkowy na parterze domu, w którym mieszkam. Chciałbym go nieodpłatnie użyczyć pewnej zaufanej osobie. Gdyby nadarzyła się taka możliwość, czy ta osoba mogłaby następnie ten lokal wynająć odpłatnie np. lekarzowi na gabinet lekarski? Jeśli tak, czy wynajmujący będzie płacił podatek dochodowy 8,5%, jak w przypadku mieszkań?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Użyczenie lokalu użytkowego i jego dalszy wynajem a podatki

Nieodpłatne użyczenie lokalu

Co do zasady, nie ma przeszkód, by własność swoją użyczać i wynajmować. Oczywiście strony mogą swobodnie określać zasady realizacji danych umów. Jeśli w umowie bezpłatnego użyczenia dopuszczona będzie możliwość dalszego oddania lokalu w najem (za zgodą użyczającego) i to odpłatnie, to nie widzę przeszkód. Strona użyczająca jest tu wprawdzie w niekorzystnej sytuacji, jednak skoro chce taką umowę podpisać i jest tego świadoma, to dlaczego nie. Niemniej jednak sama umowa nieodpłatnego użyczenia może rodzić konsekwencje podatkowe.

 

Podatek dochodowy od użyczenia lokalu

Zagadnienie podatku dochodowego z tytułu użyczenia lokalu jest skomplikowane. Wszystko zależy od tego, kto komu użycza i na jakich warunkach. Z całą pewnością nie powstaje obowiązek podatkowy, jeśli użyczenie następuje na rzecz osoby najbliższej. Nie powstaje także, gdy biorący w użyczenie nie ponosi żadnych kosztów utrzymania takiego lokalu. Jeśli jednak koszty utrzymania lokalu przechodzą na biorącego w użyczenie, to dający w użyczenie ma oszczędności (sam tych kosztów nie ponosi) i powstaje u niego przychód w rozumieniu przepisów prawa podatkowego. Jeśli zaś chodzi o biorącego w używanie, to tu przychodem z działalności gospodarczej, stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2–2b, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 125. Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 125 ww. ustawy – wolna od podatku dochodowego jest m.in. wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczona zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.

 

Czyli osoba najbliższa jest zwolniona z podatku, a prowadząca działalność osoba obca już nim zostaje obciążona.

 

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wynajem ze stawką podatku 8,5%

Dalej, kwestia wynajmu lokalu na działalność gospodarczą. Tutaj oczywiście powstanie przychód po stronie wynajmującego i jak najbardziej można zastosować tu stawkę ryczałtową 8,5%. Możliwość zastosowania ryczałtu nie jest zależna od charakteru wynajmowanego lokalu, ale od tego, czy mamy do czynienia z najmem prywatnym, czy prowadzonym w ramach działalności gospodarczej.

 

Podatek VAT

Jeszcze słów kilka o podatku VAT. Zasadniczo wykonywanie usług najmu traktowane jest przez organy skarbowe jako działalność gospodarcza podlegająca opodatkowaniu VAT. Zatem nawet w sytuacji, kiedy podatnik podnajmuje prywatne mieszkanie, nie zakładając firmy, staje się podatnikiem podlegającym przepisom ustawy o VAT. W przypadku, gdy mamy do czynienia z wynajmem lokalu mieszkalnego wynajmujący korzysta ze zwolnienia przedmiotowego – najem lokali mieszkalnych zwolniony jest z VAT. Inaczej w przypadku lokali użytkowych. Tutaj co do zasady podatek obowiązuje, chyba że zastosuje się zwolnienie podmiotowe. Zwolnienie podmiotowe przysługuje, gdy wynajmujący nie przekroczył w trakcie roku podatkowego przychodów podlegających opodatkowaniu w VAT w wysokości 200 000 zł.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Nosal

Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu