Utrudnianie widywania się z dzieckiem• Autor: Radca prawny Marek Gola |
Brat jest po ślubie, ma małe dziecko. Mieszkali z żoną u naszych rodziców, ale niedawno ona wyprowadziła się z dzieckiem do swojej matki. Teraz brat nie ma możliwości widywać się z dzieckiem i ma te widzenia utrudniane, jego teściowa kontroluje wszelkie spotkania i nie pozwala wyjść bratu z dzieckiem na spacer czy na odwiedziny do drugiej babci. Co możemy zrobić? |
Fot. Fotolia |
Teściowa utrudnia kontakt z dzieckiemW pierwszej kolejności pozwolę sobie zauważyć, że, jak można domniemywać z treści Pani pytania, Pani brat nie ma ograniczonej władzy rodzicielskiej, co z kolei powoduje, że nikt nie ma prawa mu niczego ograniczać, a tym bardziej „dozować” prawa do kontaktów. O ile władza rodzicielka jest niezależna od prawa do kontaktów, co wynika wprost z treści art. 113 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, o tyle zachowanie teściowej brata jest niezgodne z przepisami prawa, bowiem nie ma ona żadnego prawa do dzieci. Nie ma prawa decydować o tym, kiedy dzieci brata widzą się z ojcem. Ograniczanie ojcu kontaktu z dzieckiemNie zmienia to jednak faktu, że dopóty dziecko jest u niej na posesji, brat musi uważać, by nie zostać oskarżonym o zachowanie miru domowego. Innymi słowy jeżeli będzie chciał skontaktować się z dzieckiem, winien czynić to w obecności świadka, by na wszelki wypadek osoba trzecia mogła w sądzie poświadczyć całe zajście.
W chwili obecnej jeżeli brat zobaczy gdzieś dziecko poza domem teściowej, bez żony (matki dzieci), ma pełne prawo wziąć dziecko do siebie. Jeżeli teściowa nie będzie mu chciała wydać dziecka, ma prawo zadzwonić na policję i poinformować, że babci dziecka nie chce mu go wydać.
Należy jednak zastanowić się, czy nie zakładać sprawy o rozwód i walczyć o ustalenie jak najszerszych kontaktów brata z synem.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Marek Gola Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale