.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Ustalenie ojcostwa po śmierci ojca

Mam 36 lat, jestem nieślubnym dzieckiem. Ojciec nigdy nie dał mi swojego nazwiska – w akcie urodzenia mam wpisane tylko jego imię i nazwisko matki. Nigdy mnie nie uznał, ale płacił alimentów. Matka nigdy nie wystąpiła do sądu o uznanie ojcostwa. Ja, będąc osobą pełnoletnią, też nigdy tego nie zrobiłam. Moja matka zmarła w 2008 roku, a ojciec w 2010. Teraz ustalenie ojcostwa stało się dla mnie bardzo trudne po śmierci ojca. Nawiązałam kontakt z rodziną ojca – jego brat, siostry, bratowe, ich dzieci – są dla mnie bardzo życzliwi. Powiedzieli, że mi pomogą i będą zeznawać w sądzie. Wiem jednak, że procesują się z żoną ojca i jej dziećmi o spadek po ich rodzicach. Czy dla sądu będą wiarygodnymi świadkami?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Ustalenie ojcostwa po śmierci ojca

Fot. Fotolia

Wytoczenia powództwa o ustalenie ojcostwa po śmierci ojca

W mojej ocenie, zanim wystąpi Pani o ustalenie ojcostwa, winna Pani zastanowić się, czy powództwo winno być wniesione przez Panią, czy przez prokuratora. Wskazuje Pani bowiem na niezbyt dobre relację z żoną i dziećmi zmarłego w 2010 r. ojca. Powyższe zapewne jest spowodowane obawą przed Pani roszeniami finansowymi po zmarłym ojcu. Zgodnie z art. 86 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego powództwo o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa oraz o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa może wytoczyć także prokurator, jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego; wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa oraz o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa nie jest dopuszczalne po śmierci dziecka. Jeżeli uznanie ojcostwa nastąpiło po śmierci dziecka, prokurator może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania.

 

W mojej ocenie Pani szanse znacznie wzrosną, gdyby udało się przekonać prokuraturę do wytoczenia powództwa o ustalenie ojcostwa. Wówczas także zeznania świadków, w tym osób, z którymi żona i dzieci zmarłego ojca są skonfliktowani, miałby inny wymiar. Należy jednak z góry zaznaczyć, że ustawodawca nie rozgranicza w zakresie mocy dowodowej świadków na tych spokrewnionych ze stronami, oraz tych którzy nie są w żaden sposób spokrewnieni ze stronami postępowania. Jedyna różnica dotyczy prawa do składania zeznań. Osoby, które nie są spokrewnione ze stronami, nie mogą odmówić składania zeznań, podczas gdy osoby spokrewnione już mogą.

 

Na Pani miejscu zastanowiłbym się lub wprost spytał pozostałych członków rodziny, jakie zastrzeżenia lub co żona i dzieci ojca, mogą wykorzystać przeciwko nim, by „zbić”, względnie „zmniejszyć”, ich wiarygodność. Kierując sprawę do sądu, musi być Pani przygotowana w 100%, zarówno pod kątem wszelkich zastrzeżeń, zarzutów do Pani świadków, jak i dokumentów w postaci choćby potwierdzeń przelewów alimentów lub podobnych dokumentów.

 

Sąd nie może bowiem z góry założyć, że Pani świadkowie zeznawać będą nieprawdę. Ocena zeznań nastąpi na podstawie całokształtu zebranego w sprawie materiału dowodowego.

 

Osobiście jednak radzę przemyśleć, czy zanim Pani samodzielnie zwróci się do sądu, nie spróbować jednak działać przez prokuraturę. Argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem jest choćby śmierć biologicznych rodziców, co z kolei powoduje, że nie można wykluczyć przeprowadzenia w toku postępowania dowodów zmierzających do przeprowadzenie ekshumacji. Co prawda sąd także może wnioskować o przeprowadzenie ekshumacji, ale Pani pozycję wzmacniałby wniosek prokuratora w tym zakresie. 

 

* stan prawny obowiązujący na 05.2018

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu