.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Ustalenie miejsca pobytu dziecka przy matce i uregulowanie kontaktów z ojcem

• Opublikowano: 08-08-2023 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Jestem mamą 8-miesiecznego dziecka, karmię je piersią i tylko przy mnie maluch czuje się bezpieczny. Jeżeli chodzi o sen czy płacz, to również uspokaja czy zasypia tylko przy mnie. Z ojcem dziecka nie jesteśmy małżeństwem i w ostatnim czasie jesteśmy w konflikcie. Wymyślił, że będzie zabierał dziecko do siebie na pół dnia. Ale jak mieszkał ze mną, to małym się nie zajmował, nie bawił ani nie przewijał, na 5 minut nie chciał z nim zostać. Jak tylko wychodziłam do toalety, to dziecko od razu zaczynało płakać, jakby nie chciało być z nim. Z moją koleżanką został u niej w domu i ani się nie obejrzał, że mnie nie ma, a ze swoim ojcem nie chce. Czy w takiej sytuacji on może zabrać mi dziecko na pół dnia albo na cały dzień? Jak rozwiązać ten problem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Ustalenie miejsca pobytu dziecka przy matce i uregulowanie kontaktów z ojcem

Uregulowanie kontaktów z dzieckiem

Jeżeli nie posiadają Państwo obecnie uregulowanych kontaktów sądownie, to nie ma Pani obowiązku wydawać dziecka – jeżeli uważa Pani, że jest to niezgodne z dobrem dziecka, to proszę ustalić inne godziny odbywania kontaktów ojca i dziecka. Jeżeli ojciec dziecka chce spotykać się z dzieckiem powinien wystąpić do sądu rejonowego wydział rodzinny miejsca zamieszkania dziecka, w celu uregulowania kontaktów. Z niniejszym wnioskiem może także wystąpić Pani.

 

Zgodnie z art. 113 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.): „§ 1. Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. § 2. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

 

W komentowanym przepisie zaakcentowano, że członkom rodziny przysługuje prawo i obowiązek kontaktowania się oraz obustronność (wzajemność) kontaktów.

 

Dobro dziecka jako naczelna zasada

Mając powyższe na względzie należy wskazać, iż rozstrzygnięcie sądu winno mieć przede wszystkim na uwadze dobro dziecka, a nie dobro rodzica. Zgodnie ze stanowiskiem doktryny naczelną zasadą kierującą każdym postępowaniem winno być pojęcie „dobra dziecka”, w myśl przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, które jednak nie ma definicji ustawowej. W piśmiennictwie bowiem niejednokrotnie wskazano, że definicja taka byłaby nieprzydatna i hamowałaby przystosowanie przepisów do potrzeb życia w wykładni. Pojęcie to należy zatem interpretować w taki sposób, aby przystosować je do potrzeb życiowych, a sądy winny w swoich rozstrzygnięciach stawiać je na pierwszym miejscu.

 

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Miejsce pobytu dziecka przy matce

Mając na uwadze powyższe, podnoszę, iż jeżeli ojciec dziecka chce odbywać z nim kontakty, jednak te kontakty i ich miejsce oraz czas Pani nie odpowiadają, to powinna Pani uregulować powyższe kwestie występując do sądu o ustalenie miejsca pobytu dziecka przy Pani oraz określenie kontaktów zgodnie z Pani wolą –- ze wskazaniem, iż ojciec dziecka nie umie się nim zająć – sąd to uwzględni. Wniosek należy złożyć w sądzie rejonowym miejsca zamieszkania dziecka i podlega on opłacie 100 zł – same kontakty. We wniosku należy wskazać, jaki harmonogram Panią interesuje i go uzasadnić. Z takim wnioskiem może wystąpić także ojciec dziecka.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu