W serwisie
Materiały
Usługi opiekuńcze w Niemczech a podatek VAT• Autor: Aleksander Słysz |
Mam pytanie dotyczące świadczenia usług opiekuńczych za granicą. Usługi wykonywane będą przez delegowane panie zatrudnione przez naszą firmę na podstawie umowy-zlecenia. Czy takie usługi trzeba opodatkować podatkiem VAT? |
Fot. Fotolia |
Usługi opieki nad osobami niepełnosprawnymiArt. 43 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zwalnia od tego podatku usługi opieki nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi lub osobami w podeszłym wieku, świadczone w miejscu ich zamieszkania przez podmioty inne niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 22, oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną.
Zwolnienie ww. nie ma zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:
Jednakże na mocy art. 17a zwolnienie usług opieki ma zastosowanie do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługą podstawową, gdy te świadczenia dokonywane są przez podmioty świadczące usługę opieki. Świadczenie usług opieki w Niemczech a podatek VATOdnośnie miejsca świadczenia to zasadniczo, tak jak i w ostatnich latach, miejscem świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami w myśl 28a u.VAT jest miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej. Zatem usługa opieki podlega opodatkowaniu VAT-em w Polsce, nawet jeśli świadczona jest na terenie RFN dla osoby fizycznej niebędącej podatnikiem podatku VAT. Usługa taka podlega jednak w Polsce omówionemu zwolnieniu. Usługa opieki może składać się w pewnym sensie z wiązki usług i obejmować m.in. sprzątanie, w takiej sytuacji zwolnienie obejmuje całe jednolite świadczenie, nierozerwalnie połączone, gdzie opieka jest elementem podstawowym.
Analogicznie jak powyżej wskazał m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w indywidualnej interpretacji z dnia 9 grudnia 2016 r., sygn. 2461-IBPP1.4512.634.2016.2.ES, czy też w indywidualnej interpretacji z dnia 5 maja 2014 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-130/14-4/JK.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Aleksander Słysz |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale