.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Urodzenie dziecka przed upływem 300 dni od rozwodu

Jestem po rozwodzie, sprawa została złożona przed prawie rokiem, moje pożycie z mężem ustało jeszcze wcześniej, wyrok rozwodowy uprawomocnił się 4 miesiące temu. Od założenia sprawy rozwodowej nie mieszkałam z mężem tylko z nowym partnerem i z nim zaszłam w ciążę. Niestety, okazuje się, że po urodzeniu moje dziecko będzie nosić nazwisko byłego męża, czy nie można tego załatwić inaczej jak tylko poprzez sąd po urodzeniu? Bardzo bym nie chciała, aby w akcie urodzenia widniało nazwisko mojego byłego męża, tylko żeby było nazwisko mojego partnera.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Urodzenie dziecka przed upływem 300 dni od rozwodu

Urodzenie dziecka przed upływem trzystu dni od ustania małżeństwa

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.).

 

Zatem Pani wolą jest, aby dziecko nosiło nazwisko ojca biologicznego, a także by ten wpisany był do aktu urodzenia. Jeżeli jednak dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji. Jeżeli dziecko urodziło się przed upływem trzystu dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa, lecz po zawarciu przez matkę drugiego małżeństwa, domniemywa się, że pochodzi ono od drugiego męża.

Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa przeciwko byłemu mężowi

Pani jako matka może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa swego męża w ciągu sześciu miesięcy od urodzenia dziecka. Wówczas powinno być to powództwo o zaprzeczenie ojcostwa przeciwko byłemu mężowi i dziecku, a jeżeli mąż umrze – przeciwko dziecku.

 

Innymi słowy, mając na uwadze domniemanie, iż ojcem dziecka jest Pani były małżonek, wskazać należy, iż uprawnionym do zaprzeczenia ojcostwa jest wyłącznie były małżonek, Pani jako matka i dziecko. Prawo nie przewiduje takiego uprawnienia dla biologicznego ojca dziecka.

 

Jak podkreśla Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 13 grudnia 2000 r., sygn. akt III CKN 1422/00: „celem procesu o zaprzeczenie ojcostwa nie jest ustalenie ojcostwa biologicznego męża matki, lecz obalenie ustawowego domniemania, że dziecko od niego pochodzi”.

 

W chwili obecnej tylko zawarcie związku małżeńskiego z nowym partnerem spowoduje, że będzie on traktowany jako domniemany ojciec dziecka, zgodnie z art. 62 § 2 K.r.o.

 

Jeżeli chodzi o nazwisko dziecka, to zauważyć należy, iż do czasu obalenia domniemania były mąż będzie ojcem dziecka, co z kolei powoduje, że będzie konieczne uzyskanie jego zgody na zmianę nazwiska.

 

Przykro mi bardzo, ale w tym zakresie przepisy prawa rodzinnego są bardzo restrykcyjne. W mojej ocenie, jeżeli nie zamierza Pani wstąpić w związek małżeński z nowym partnerem, to konieczna będzie batalia sądowa. Nie oznacza to jednak, że konieczne będą badania DNA. Niedawno zakończyłem proces, w którym mężczyzna żądał zaprzeczenia swojego ojcostwa, świadkiem w sprawie był ojciec biologiczny. Sąd na podstawie zeznań świadka i zeznań stron dał wiarę tymże i zaprzeczył ojcostwo byłego męża matki dziecka.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu