.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Urlop okolicznościowy na obronę pracy licencjackiej

W momencie przyjęcia mnie do nowego miejsca pracy pracodawca słownie wysłał mnie na podniesienie kwalifikacji (studia). Niedawno nastąpiła zmiana pracodawcy, który oznajmił, że nie należy mi się urlop okolicznościowy. Zbliża się obrona mojej pracy licencjackiej. Czy będę miała na tę okazję urlop okolicznościowy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Urlop okolicznościowy na obronę pracy licencjackiej

Fot. Fotolia

Zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika a udzielenie pracownikowi urlopu na tę okoliczność

Zgodnie z art. 103 ustawy Kodeks pracy przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.

 

Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługują:

 

  1. urlop szkoleniowy;
  2. zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.

Podnoszenie kwalifikacji z własnej inicjatywy i bez zgody pracodawcy a urlop okolicznościowy

Jeżeli pracownik podnosi kwalifikacje z własnej inicjatywy i bez zgody pracodawcy, może wystąpić o wyrażenie zgody na udzielenie mu zwolnienia z całości lub części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia lub urlop bezpłatny w wymiarze ustalonym z pracodawcą. Pracownik może również wystąpić o wyrażenie przez pracodawcę zgody na podnoszenie kwalifikacji. Jeżeli pracownik będzie podnosić kwalifikacje za zgodą pracodawcy, wtedy przysługuje mu urlop szkoleniowy oraz zwolnienie z całości lub części dnia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Z przepisów nie wynika żaden maksymalny termin na wystąpienie o taka zgodę do pracodawcy.

 

Jeśli nie ma Pani formalnej zgody na podnoszenie kwalifikacji, to nie przysługuje Pani urlop szkoleniowy. Może Pani wystąpić do pracodawcy jedynie o urlop bezpłatny albo o zwolnienie od pracy bez prawa do wynagrodzenia. Urlop szkoleniowy związany jest tylko i wyłącznie z faktem, że to pracodawca skierował pracownika na podnoszenie kwalifikacji (i pracownik ma na to pisemne skierowanie), a taka sytuacja u Pani nie wystąpiła.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu