.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Urlop macierzyński, rodzicielski i wychowawczy - jak zaplanować opiekę nad dzieckiem i wrócić do pracy?

• Data: 21-07-2024 • Autor: Aleksandra Pofit

Za 2 tygodnie kończy mi się urlop rodzicielski, z reszty będzie korzystał ojciec dziecka. Pracodawca oznajmił, że nie będzie dla mnie możliwość powrotu do pracy i chce, żebym podpisała rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron (umowa na czas nieokreślony). Co wobec tego z moim niewykorzystanym urlopem? Czy w trakcie trwania urlopu męża mogę złożyć wniosek o wychowawczy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Urlop macierzyński, rodzicielski i wychowawczy - jak zaplanować opiekę nad dzieckiem i wrócić do pracy?

Urlop wypoczynkowy dla pracownicy bezpośrednio po macierzyńskim

Jeżeli podpisze Pani porozumienie o rozwiązaniu umowy, to za niewykorzystany urlop wypoczynkowy otrzyma Pani ekwiwalent pieniężny. Oczywiście może się Pani nie zgodzić na porozumienie i pracodawca jest zobligowany do udzielenia Pani urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z art. 163 § 3 Kodeksu pracy (K.p.) bezpośrednio po urlopie rodzicielskim pracownica lub pracownik – ojciec dziecka mają prawo wykorzystać urlop wypoczynkowy. Pracodawca jest obowiązany wyrazić na to zgodę w tym terminie. Bezpośrednio po urlopie rodzicielskim pracownik ma prawo wykorzystać swój urlop wypoczynkowy, zarówno zaległy, jak i bieżący.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Urlop wychowawczy

Może Pani złożyć wniosek o urlop wychowawczy i korzystać z niego w trakcie trwania urlopu rodzicielskiego męża. Urlop wychowawczy jest udzielany na wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej składany przez pracownika w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu, pracodawca udziela urlopu wychowawczego nie później niż z dniem upływu 21 dni od dnia złożenia wniosku.

 

Urlop wychowawczy jest celową, bezpłatną przerwą w wykonywaniu pracy. Celowość urlopu – która, co do zasady, jest charakterystyczna dla wszystkich urlopów związanych z rodzicielstwem – oznacza, że przysługuje on pracownikowi nie z tego powodu, że jest rodzicem lub opiekunem, ale dlatego, że sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem. Osobista opieka nad dzieckiem nie wyklucza oczywiście korzystania z pomocy innych. Zresztą sam przepis wskazuje możliwość korzystania z urlopu przez dwóch pracowników (rodziców/opiekunów) równocześnie. Zgodnie z art. 186 Kodeksu pracy pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy. Urlop jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. W okresie, w którym urlop przysługuje, może on być wykorzystany w całości lub w części, z tym zastrzeżeniem, że liczba części będzie nie większa niż 5 w odniesieniu do obojga uprawnionych. Pracownik może wycofać swój wniosek o udzielenie urlopu lub części urlopu wychowawczego w terminie co najmniej 7 dni przed terminem jego rozpoczęcia, składając pracodawcy stosowne oświadczenie. W takim przypadku należy przyjąć, że wniosku tego nie uwzględnia się przy ustalaniu liczby wykorzystanych części urlopu.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Ochrona zatrudnienia pracownika – rodzica po powrocie z urlopu

Proszę pamiętać iż zgodnie z art. 1834 K.p.: „Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu ojcowskiego oraz urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe – na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu na warunkach nie mniej korzystnych od tych, które obowiązywałyby, gdyby pracownik nie korzystał z urlopu. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 26 stycznia 2017 roku (II PK 333/15):

 

W pierwszym rzędzie pracownik ma bowiem zapewniony powrót na stanowisko zajmowane przed urlopem macierzyńskim, a dopiero gdy powrót na to stanowisko nie jest możliwy, w dalszej kolejności pracodawca powinien zaoferować mu stanowisko równorzędne lub odpowiadające jego kwalifikacjom zawodowym. W ten sposób ustawodawca chroni stabilność zatrudnienia pracownicy powracającej z urlopu macierzyńskiego. Pracodawca nie może bowiem rozwiązać z tym pracownikiem stosunku pracy z powodu likwidacji stanowiska pracy, lecz musi zaproponować stanowisko równorzędne lub inne odpowiadające kwalifikacjom pracownika. [...] Niemożność zatrudnienia na dotychczasowym stanowisku powinna mieć przy tym obiektywny charakter. Powinna ona wynikać ze zmiany struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa i likwidacji tego stanowiska. Przyjmując, że możliwość zatrudnienia na dotychczasowym stanowisku zależy wyłącznie od jego istnienia (czyli sytuacji, gdy stanowisko to nie zostało zlikwidowane), pracodawca nie może zaproponować pracownikowi innych alternatywnych stanowisk w rozumieniu art. 183(2) K.p. Dopiero zatem gdy dotychczasowe stanowisko uległo likwidacji w okresie nieobecności pracownika, w grę wejść mogą pozostałe rozwiązania przewidziane w powołanym przepisie. Niemożność dopuszczenia pracownika powracającego z urlopu macierzyńskiego na dotychczasowe stanowisko nie zachodzi natomiast w razie zatrudnienia na tym stanowisku innej osoby”.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy

Na marginesie wskaże również, iż po powrocie do pracy może Pani złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa. Pracodawca musi zaakceptować wniosek. W okresie od złożenia wniosku przez kolejnych 12 miesięcy będzie Pani pod szczególną ochroną. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z wyjątkiem ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy lub w sytuacji ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracownika (zwolnienie dyscyplinarne).

Przykłady

Anna wróciła do pracy po rocznym urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Zgodnie z wcześniejszym planem, jej mąż Janusz zdecydował się na skorzystanie z przysługującego mu urlopu rodzicielskiego. W tym czasie Anna postanowiła złożyć wniosek o urlop wychowawczy, aby kontynuować opiekę nad dzieckiem. Składając wniosek odpowiednio wcześniej, zapewniła sobie możliwość skorzystania z urlopu wychowawczego równocześnie z urlopem rodzicielskim męża. Dzięki temu oboje rodzice mogli być z dzieckiem w kluczowych momentach jego rozwoju, nie rezygnując z przysługujących im praw.

 

Marta planowała powrót do pracy po urlopie rodzicielskim, ale w międzyczasie pracodawca poinformował ją o konieczności likwidacji jej stanowiska. Zamiast zgodzić się na rozwiązanie umowy, Marta postanowiła skorzystać z przysługującego jej urlopu wypoczynkowego, a następnie złożyła wniosek o urlop wychowawczy, aby przedłużyć czas opieki nad dzieckiem. W międzyczasie Tomasz, jej mąż, również rozpoczął urlop rodzicielski. Dzięki temu oboje rodzice mogli spędzić więcej czasu z dzieckiem, a Marta mogła dokładniej przemyśleć swoje zawodowe plany na przyszłość.

 

Kasia zakończyła swój urlop rodzicielski i miała wrócić do pracy, jednak jej pracodawca zasugerował rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Kasia nie zgodziła się na takie rozwiązanie i postanowiła skorzystać z przysługującego jej urlopu wypoczynkowego. Równocześnie złożyła wniosek o urlop wychowawczy, co pozwoliło jej na dalsze pozostanie w domu z dzieckiem. Michał, jej mąż, korzystał w tym czasie z urlopu rodzicielskiego. Dzięki tej decyzji Kasia miała więcej czasu na przemyślenie dalszych kroków zawodowych, a jednocześnie zapewniła ciągłość opieki nad dzieckiem.

Podsumowanie

Rodzice mają możliwość elastycznego planowania opieki nad dzieckiem dzięki przepisom pozwalającym na równoczesne korzystanie z urlopu rodzicielskiego przez ojca i urlopu wychowawczego przez matkę. Pozwala to na przedłużenie czasu spędzanego z dzieckiem, zabezpieczenie praw pracowniczych oraz lepsze dostosowanie się do zmieniających się warunków zawodowych i rodzinnych. Warto pamiętać o terminach składania wniosków i przysługujących prawach, aby móc w pełni skorzystać z dostępnych możliwości.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz wsparcia w zakresie przepisów dotyczących urlopów rodzicielskich? Skorzystaj z naszych profesjonalnych porad prawnych online oraz usług sporządzania pism, aby chronić swoje prawa i podejmować świadome decyzje. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Wyrok Sądu Najwyższego z 26 stycznia 2017 roku, sygn akt II PK 333/15

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Aleksandra Pofit




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu