Uporządkowanie spraw spadkowych po mamie• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion |
We wrześniu zmarła moja mama, nie zostawiła testamentu, razem z nią mieszka mój ojciec oraz brat, mam jeszcze siostrę. Jak się w ogóle zabrać za uporządkowanie spraw majątkowych? Nie chciałbym płacić żadnych podatków i chciałabym pomóc ojcu, który jest już starszym człowiekiem i też nie ma pojęcia, co zrobić. |
|
Uporządkowanie spraw spadkowychJeśli zależy Państwu na uregulowaniu sprawy spadkowej po mamie, proszę złożyć wniosek w sądzie lub udać się do notariusza (tu muszą być wszyscy spadkobiercy) i złożyć oświadczenia o przyjęciu spadku lub jego odrzuceniu – w zależności od woli spadkobiercy.
Po upływie 6 miesięcy od śmierci mamy nie trzeba składać oświadczeń, więc procedura spadkowa jest o tyle tańsza. Nabywacie spadek przez upływ czasu. Sąd lub notariusz poświadcza tylko fakt dziedziczenia. Różnica w kosztach przemawia za uregulowaniem sprawy w sądzie. Jest to niewielka różnica, ale jednak. Nadto do sądu nie muszą stawiać się wszyscy. Do notariusza już tak.
Zgodnie z art. 1026 Kodeksu cywilnego „stwierdzenie nabycia spadku oraz poświadczenie dziedziczenia nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od otwarcia spadku, chyba że wszyscy znani spadkobiercy złożyli już oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku”.
Aby sąd wydał postanowienie spadkowe lub notariusz sporządził akt poświadczenia dziedziczenia, musi upłynąć 6 miesięcy od daty śmierci spadkodawcy lub wszyscy spadkobiercy muszą złożyć oświadczenia o przyjęciu spadku, przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza lub o odrzuceniu spadku. Akt poświadczenia dziedziczeniaAkt poświadczenia dziedziczenia powinien być podpisany przez wszystkich biorących udział w spisywaniu protokołu dziedziczenia i powinien zawierać m.in. dzień, miesiąc i rok oraz miejsce sporządzenia aktu, dane dotyczące notariusza i siedziby kancelarii notarialnej, dane dotyczące spadkodawcy, datę i miejsce zgonu spadkodawcy i jego ostatnie miejsce zamieszkania, wskazanie spadkobierców, którym przypadł spadek, tytuł powołania do spadku i wysokość udziałów w spadku. Dział spadkuPostępowanie w zakresie nabycia spadku i dział spadku, czyli przyznanie konkretnych składników konkretnym osobom, może nastąpić przy jednej wizycie u notariusza lub jednym postępowaniu sądowym.
Reguluje się wówczas stwierdzenie nabycia spadku i dział spadku oraz zniesienie współwłasności.
Zgodnie z art. 1037 § 1 Kodeksu cywilnego „dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy pomiędzy spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu, wydanego na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców”.
Przeprowadzenie umownego działu spadku jest możliwe tylko w sytuacji, kiedy istnieje zgoda wszystkich spadkobierców, co do dokonania działu spadku. Wszyscy spadkobiercy muszą się zgodzić co do warunków i sposobu działu. Jeżeli choćby jeden z nich nie wyrazi zgody na dokonanie umownego działu spadku, zawarcie umowy nie będzie możliwe.
Umowa o dział spadku może być zawarta w dowolnej formie. Może to być również umowa ustna. Jednak zgodnie z art. 1037 § 2 Kodeksu cywilnego, jeżeli do spadku należy nieruchomość, umowa o dział spadku powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
Do notariusza i do sądu zresztą należy złożyć te same dokumenty:
Koszt aktu może sięgnąć kilku tysięcy złotych z uwagi na wartość spadku. Proszę się na to przygotować. Ulga w podatku od spadkuOd chwili uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub od chwili sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia biegnie 6-miesięczny termin na złożenie przez spadkobierców w urzędzie skarbowym zgłoszenia o nabyciu spadku, które jest niezbędne, aby mógł on skorzystać z ulgi w podatku od spadku.
Zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, stosownie do którego zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia, w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku lub sporządzenia notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia.
W ten sposób dokonacie podziału zgodnie ze swoją wolą.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale