.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Uporczywe nękanie przez żonę kochanka, jak się bronić?

• Data: 27-06-2024 • Autor: Radca prawny Joanna Korzeniewska

Wdałam się w romans z „jeszcze” żonatym mężczyzna. Mężczyzna ten złożył wniosek o rozwód, a rozprawa ma być za dwa miesiące. Od czasu, gdy jego żona dowiedziała się o mnie, nęka mnie co jakiś czas wiadomościami, używając obraźliwych określeń (z wiadomych przyczyn). Co mam robić w związku z tym? Czy zwrócić jej uwagę, że nie życzę sobie tego? Póki co jej nie odpisuje, ponieważ nie chcę zaostrzyć sytuacji rozwodowej między nimi. Czy jest to już stalking? Są jakieś przepisy na to, aby nie pisała tak do mnie? Jest jakaś częstotliwość pisania SMS-ów, która może być odbierana jako bezkarna i nie narusza prywatności innej osoby, że tak sobie pozwala ta pani w stosunku do mnie? Jestem już tym bardzo zmęczona.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Uporczywe nękanie przez żonę kochanka, jak się bronić?

Definicja stalkingu

Rozumiem Pani stres i zdenerwowanie, niewątpliwie nie jest to przyjemna dla Pani sytuacja. Rzeczywiście mogłoby to wyczerpywać przestępstwa z art. 190 Kodeksu karnego (dalej K.k.), opisanego jako uporczywe nękanie, czy też potocznie stalking. W artykule tym zawarto zapis, iż „kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub jej osoby najbliższej wzbudza w niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Taka sama kara grozi osobie, podszywa się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody osobistej lub majątkowej”. Należy przy tym zauważyć, ze ściganie odbywa się na wniosek pokrzywdzonego, jednak nie należy tego mylić z oskarżeniem prywatnym. Należy zwrócić się do organów ścigania i oświadczyć, że składa się wniosek o ściganie, a wówczas już po wszczęciu postępowania zajmą się nimi kompetentne organy. Wówczas oni zajmą się m.in. zbieraniem dowodów i wykazaniem, czy doszło do popełnienia przestępstwa.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Uporczywe nękanie

Należy przyznać, że organy ścigania wciąż mają trochę problemów ze stosowaniem tych przepisów i nieraz nie chcą zakwalifikować czynu jako przestępstwo, tylko umarzają np. ze względu na brak znamion czynu zabronionego. Nie oznacza to, że w Pani przypadku nie popełniono przestępstwa, jednakże warto również brać to pod uwagę i o tym pamiętać. Nie twierdzę, że są to działania nieistotne, że nie mogą wpływać na Pani życie, ale policja czy prokuratura mogą to interpretować na korzyść podejrzanego/oskarżonego, co byłoby dla Pani niekorzystne. W Pana interesie jednak oczywiście leży twierdzić, że ma to duży wpływ na Pani życie i czuje się Pani osaczona oraz że to poważnie wpływa na Pani życie, czuje się Pani zastraszona.

 

Warto również zwrócić uwagę na wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z 19 lutego 2014 r., sygn. akt II AKa 18/14, w którym to wyroku sąd stwierdził, że o uporczywym zachowaniu sprawcy może świadczyć szczególne nastawienie psychiczne, które wyraża się nieustępliwością nękania – trwanie w uporze mimo próśb i napomnień oraz upływ czasu. Można powoływać się na te argumenty, gdyby doszło do postępowania, aby uzasadnić, ze naprawdę doszło do popełnienia przestępstwa. Skutkiem powinno być poczucie zagrożenia lub istotnego naruszenia prywatności.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Uprzedzenie żony kochanka o konsekwencjach

Również dość istotne jest orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 12 grudnia 2013 r., sygn. akt III KK 417/13, gdzie uznał on, że nie jest wymagane, aby zachowanie stalkera niosło ze sobą element agresji, ani nawet jakie są jego pobudki – miłość, zawiść, zemsta.

Domyślam się, że dla Pani najważniejsze jest, aby tamta pani zaprzestała nękania, aby – mówiąc po ludzku – dała Pani spokój, a nie wszczynanie postępowania karnego. Uważam, ze rozsądne i zasadne jest w tej sytuacji, aby tej pani raz odpowiedzieć i wskazać wyraźnie, że ma zaprzestać pisać do Pani, gdyż w przeciwnym wypadku będzie Pani zmuszona złożyć zawiadomienie o podejrzeniu możliwości popełnienia przestępstwa stalkingu.

 

Co do tego, od kiedy zaczyna się stalking, to nie mogę niestety udzielić precyzyjnej odpowiedzi, gdyż nie ma żadnego przepisu, który wskazywałby, że np.  4 wiadomości czy 7 są dopuszczalne, ale od 10 już nie, gdyż takie rzeczy za każdym razem ocenia się indywidualnie. Ważne jest, aby było uporczywe i powtarzalne, aby też miało jakieś nacechowanie negatywne, wywoływało również u Pani uczucie np. zastraszenia czy też naruszało Pani prywatność. Trudno jest powstrzymać kogoś przed takimi działaniami. Pierwszym krokiem powinno być zaprotestowanie przeciwko tym działaniom, a jeśli te działania będą się powtarzać, wówczas mogłaby Pani zdecydować się na złożenie zawiadomienia o przestępstwie uporczywego nękania, ale to jest jak rozumiem, pewna ostateczność.

Przykłady

Obraźliwe Wiadomości i Groźby

Anna, trzydziestopięcioletnia nauczycielka, zaczęła otrzymywać obraźliwe wiadomości i groźby od żony swojego kochanka, Pawła. Żona Pawła wysyłała jej codziennie SMS-y pełne obelg i wyzwisk, sugerując, że Anna zrujnowała jej małżeństwo. Anna czuła się zastraszona i zaczęła obawiać się o swoje bezpieczeństwo. W końcu zdecydowała się zgłosić sprawę na policję, co zaowocowało wszczęciem postępowania karnego o stalking. Dopiero wtedy ataki ze strony żony Pawła ustały.

 

Publiczne Ośmieszenie

Magda, właścicielka małej firmy, była w związku z żonatym mężczyzną, Tomaszem. Gdy jego żona dowiedziała się o romansie, zaczęła nękać Magdę nie tylko prywatnymi wiadomościami, ale także publicznie. Zakładała fałszywe konta na mediach społecznościowych i publikowała obraźliwe komentarze pod postami Magdy, sugerując, że jest ona osobą o złej reputacji. Magda była zmuszona zamknąć swoje profile i zgłosić sprawę do prawnika, aby wytoczyć sprawę cywilną o naruszenie dóbr osobistych. Po otrzymaniu wezwania do sądu, żona Tomasza zaprzestała swoich działań.

 

Nieustanne Połączenia Telefoniczne

Kasia, młoda prawniczka, przez kilka miesięcy spotykała się z Michałem, który był w trakcie rozwodu. Jego żona, dowiedziawszy się o relacji, zaczęła dzwonić do Kasi kilkanaście razy dziennie, zostawiając długie wiadomości głosowe, pełne oskarżeń i gróźb. Kasia próbowała ignorować te połączenia, ale stres zaczął wpływać na jej pracę i zdrowie. Skonsultowała się z prawnikiem, który poradził jej złożyć formalne zawiadomienie na policji o uporczywym nękaniu. Po kilku tygodniach dochodzenia, żona Michała została wezwana na przesłuchanie, co skutecznie zakończyło jej nękanie.

Podsumowanie

Nękanie przez żonę kochanka może przybierać różne formy, od obraźliwych wiadomości po publiczne ośmieszanie i nieustanne połączenia telefoniczne. Takie działania mogą wyczerpywać znamiona stalkingu, co jest karalne zgodnie z polskim prawem. W przypadku doświadczenia takich zachowań, warto podjąć kroki prawne, aby ochronić swoją prywatność i bezpieczeństwo.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie nękania? Oferujemy profesjonalne porady online i pomoc w przygotowaniu niezbędnych pism prawnych, aby skutecznie chronić Twoje prawa. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
2. Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 12 grudnia 2013 r., sygn. akt III KK 417/13

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Joanna Korzeniewska

Radca prawny, absolwentka prawa oraz europeistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zdobywała doświadczenie w wielu firmach, zajmując się m.in. prawem budowlanym, prawem zamówień publicznych, regułami kontraktowymi FIDIC i prawem cywilnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską, specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym oraz prawie zamówień publicznych.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu