.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Umowa użyczenia pomiędzy ojcem i synem

• Autor: Aleksander Słysz

Wraz z mężem posiadamy lokal gospodarczy, w którym prowadzi swoją działalność nasz syn. Obecnie mąż jest zatrudniony przez syna. Syn jakiś czas temu zakupił na firmę pewne przedmioty, a obecnie pracownik urzędu skarbowego kwestionuje ten zakup i żąda przedstawienia umowy użyczenia zawartej między ojcem a synem (nic nie podpisywali). Co teraz należy zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Umowa użyczenia pomiędzy ojcem i synem

Na czym polega umowa użyczenia?

Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Jeżeli umowa nie określa sposobu używania rzeczy, biorący może rzeczy używać w sposób odpowiadający jej właściwościom i przeznaczeniu.

 

W każdym przypadku biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej.

Zawarcie umowy użyczenia w formie ustnej

Czy są Państwo tego świadomi, czy też nie, syn zawarł z ojcem umowę użyczenia w formie ustnej; umowa taka jest ważna, bowiem Kodeks cywilny nie wymaga dla niej formy pisemnej czy jakiejkolwiek formy szczególnej; zawarta zatem może zostać w każdej formie.

 

Organy podatkowe żądają umów w formie pisemnej, by ustalić, czy istnieje prawo do danego lokalu i ewentualnie w jakim zakresie. Z drugiej strony podatnik ma obowiązek wykazać to prawo, jeśli ponosi koszty związane z lokalem, lecz nie ma obowiązku przedstawiania umowy pisemnej, gdy jej nie posiada. Wydawałoby się, że sytuacja jest patowa – tak jednak nie jest; dowodzić, iż umowa istnieje, można również innymi metodami, np. osoba użyczająca może napisać oświadczenie, że zawarła z biorącą do używania umowę ustną użyczenia, i wskazać, w jakim zakresie. Można także, np. w postępowaniu podatkowym czy kontroli podatkowej, wskazać na konieczność przesłuchania dającego w używanie w charakterze świadka właśnie w celu udowodnienia istnienia umowy ustnej.

 

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Kto ponosi wydatki związane z używaniem użyczonej nieruchomości?

Wydatki związane z używaniem użyczonej nieruchomości obciążają osobę korzystającą i mogą być przez nią uznane za koszt podatkowy na zasadzie ogólnej, tj. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

By dane przedmioty były kosztami uzyskania przychodu, trzeba wykazać, iż są wydatkiem w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

 

Teoretycznie użyczenie stanowi dla syna przychód, jednakże zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 125 „wolna od podatku jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczona zgodnie z art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn” (ojciec – syn to I grupa).

 

Zasada ta nie ma zastosowania do świadczeń otrzymywanych na podstawie stosunku pracy, pracy nakładczej lub na podstawie umów będących podstawą uzyskiwania przychodów zaliczonych do źródła działalność wykonywana osobiście.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Aleksander Słysz




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu