.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Umowa podnajmu a wypowiedzenie umowy przez właściciela nieruchomości

Zawarłem umowę podnajmu lokalu na czas oznaczony (z pewnym człowiekiem, którego dalej będę nazywał „wynajmującym”). Wynajmujący zawarł umowę najmu z właścicielem nieruchomości również na czas oznaczony. Właściciel wyraził zgodę na podnajem. Umowy zostały zawarte w 2008 r. Jakiś czas temu właściciel wystąpił do wynajmującego o skrócenie umowy najmu. Umowa została skrócona za porozumieniem stron. Wynajmujący otrzymał odszkodowanie pieniężne. Ja dostałem pismo od wynajmującego, że umowa najmu została skrócona i w związku z tym moja umowa podnajmu zostaje wypowiedziana na podstawie art. 668 § 2 Kodeksu cywilnego. Czy wypowiedzenie jest skuteczne? Czy przysługuje mi odszkodowanie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wypowiedzenie umowy

Po szczegółowej analizie przesłanej przez Pana dokumentacji przede wszystkim należy wskazać, iż zawarta przez Pana umowa podnajmu nie reguluje w sposób szczegółowy kwestii wypowiedzenia umowy w związku z zakończeniem trwania umowy najmu, a jednocześnie odsyła ona w tych nieuregulowanych umową kwestiach do przepisów Kodeksu cywilnego (które nota bene znalazłyby zastosowanie, nawet gdyby umowa odwołania takiego nie zawierała).

 

W związku z powyższym w pierwszej kolejności należy sięgnąć do treści przepisu art. 673 § 1 Kodeksu cywilnego (dalej K.c.), który stanowi, że „jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych”.

 

Z kolei § 3 ww. artykułu podaje: „Jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie”.

 

Jak zatem z powyższego wynika, jest zasadą, że umowy najmu (w tym również podnajmu) zawierane na czas określony mogą być przed tym terminem wypowiedziane w zasadzie jedynie wtedy, gdy uprawnienie takie wynika z konkretnej umowy.

Rozwiązanie terminowej umowy podnajmu

W tym miejscu jednak należy wskazać na jeden wyjątek dotyczący umów podnajmu, który umożliwia rozwiązanie terminowej umowy podnajmu nawet wtedy, gdy możliwości takiej nie przewiduje sama umowa.

 

Otóż, zgodnie z przepisem art. 668 § 2 K.c., stosunek wynikający z zawartej przez najemcę umowy o bezpłatne używanie lub podnajem rozwiązuje się najpóźniej z chwilą zakończenia stosunku najmu.

 

Wobec tego uznać należy, iż w przedstawionej przez Pana sytuacji wyjątek ten właśnie niestety znajdzie zastosowanie, a co za tym idzie, zawarta przez Pana umowa podnajmu ulegnie rozwiązaniu najpóźniej z dniem rozwiązania umowy najmu obejmującej również użytkowany przez Pana lokal.

 

Dlatego też otrzymane przez Pana pismo najemcy w przedmiotowej sprawie jest uzasadnione.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Odszkodowanie z tytułu przedterminowego rozwiązania umowy

Jeżeli chodzi zaś o ewentualne odszkodowanie z tytułu przedterminowego rozwiązania Pańskiej umowy, to niestety należy stwierdzić, iż umowa ta nie zawiera żadnych zapisów w tym zakresie, a ustawa z jednej strony umożliwia rozwiązanie tej umowy (art. 668 § 2 K.c.), z drugiej zaś również nie przewiduje w takim przypadku zaistnienia określonych roszczeń po stronie podnajmującego. Sama istota umowy podnajmu niesie ze sobą konieczność uwzględnienia przez podnajmującego pewnego ryzyka związanego z ewentualnym wcześniejszym rozwiązaniem umowy najmu, a co za tym idzie również i umowy podnajmu.

 

Najemca zaś, nieobjęty wyjątkiem z art. 668 § 2 K.c., może być z kolei uprawniony do otrzymania określonego świadczenia od właściciela wynajmowanej nieruchomości, np. w formie kary umownej z tytułu przedterminowego rozwiązania tej umowy, jeżeli postanowienia takie w umowie najmu zostały zawarte.

 

Podsumowując powyższe, niestety należy stwierdzić, iż w zaistniałej sytuacji będzie Pan musiał podporządkować się treści otrzymanego pisma, przy czym jednocześnie nie nabywa Pan z tego tytułu żadnych roszczeń odszkodowawczych względem najemcy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Krzysztof Bigoszewski

Adwokat, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Aplikację adwokacką ukończył przy Pomorskiej Izbie Adwokackiej w Gdańsku. Doświadczenie zdobywał w renomowanych trójmiejskich kancelariach prawniczych oraz udzielając porad prawnych przez internet. Świadczy pomoc prawną z zakresu obrotu gospodarczego, w tym zamówień publicznych i procesu inwestycyjnego, prawa pracy, ubezpieczeń i odszkodowań oraz szeroko rozumianego prawa rzeczowego, rodzinnego, spadkowego i karnego, jak również egzekucji i spraw z zakresu prawa administracyjnego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu