Umowa sprzedaży działki pod drogę, analiza prawna zapisów o płatności w ratach

• Data: 16-09-2024 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Jak gmina powinna wypłacić pieniądze za wykup działek pod drogę, to czy może to zrobić w ratach w kolejnych latach i zrobić to aktem notarialnym? Po negocjacjach i ustaleniu ceny urzędnik zaproponował zapłatę za wykup działek na drogę miejską w ratach: pierwszą 10% po sporządzeniu protokołu, następną w 25 roku i ostatnią w 26 roku i akt notarialny z przekazaniem gruntu dla gminy. Uważam, że to jest dla mnie niekorzystne i niezgodne z prawem. Jak mam zareagować przy podpisywaniu protokołu?

Umowa sprzedaży działki pod drogę, analiza prawna zapisów o płatności w ratach

Odszkodowanie za przejęcie działek pod drogę

Na wstępie wskazuję, że gdyby wydzielenie działek pod drogę następowało w trybie art. 98 ustawy o gospodarce nieruchomościami, wówczas na podstawie art. 98 ust. 3 ww. ustawy za działki gruntu, o których mowa w ust. 1, przysługuje odszkodowanie w wysokości uzgodnionej między właścicielem lub użytkownikiem wieczystym a właściwym organem. Przepis art. 131 stosuje się odpowiednio. Jeżeli do takiego uzgodnienia nie dojdzie, na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego odszkodowanie ustala się i wypłaca według zasad i trybu obowiązujących przy wywłaszczaniu nieruchomości.

Wówczas w myśl art. 132 ust. 1 ww. ustawy zapłata odszkodowania następuje jednorazowo, w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja o wywłaszczeniu podlega wykonaniu, z zastrzeżeniem ust. 1a i 1b.

Zakup nieruchomości przez gminę

Natomiast w opisanym przez Panią przypadku w mojej ocenie nastąpi zbycie nieruchomości na rzecz gminy na realizację celu publicznego, jakim jest droga publiczna. Co do zasady, umowa sprzedaży nieruchomości może również obejmować różne zapisy uzgodnione między stronami. Z opisu w mojej ocenie wynika, że mogłaby być wpierw zawarta warunkowa umowa sprzedaży, zobowiązująca gminę do zapłaty wartości nieruchomości w 3 ratach, a po uregulowaniu całej płatności zawarty zostałby akt notarialny przenoszący prawo własności działek na gminę.

Wyjaśniam, że zgodnie z art. 157 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. Własność nieruchomości nie może być przeniesiona pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu.

§ 2. Jeżeli umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości została zawarta pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu, do przeniesienia własności potrzebne jest dodatkowe porozumienie stron obejmujące ich bezwarunkową zgodę na niezwłoczne przejście własności”.

Co istotne, „nie jest wyłączone, aby w umowie sprzedaży, przenoszącej własność nieruchomości, strony – poza oświadczeniami woli o kupnie i sprzedaży - zamieszczały różnego rodzaju postanowienia regulujące np. kwestię płatności ceny i terminy rat oraz zagadnienia dotyczące terminu przekazania poszczególnych części składowych gruntu. W podobnych wypadkach nie można mówić o warunku lub terminie w sensie art. 157 k.c. (wyrok SN z dnia 7 kwietnia 1975 r., sygn. akt II CR 97/75).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Spłata w ratach

Wobec powyższego zbycie na rzecz gminy i uregulowanie w umowie przedwstępnej lub od razu w akcie notarialnym terminu płatności rat i przeniesienia prawa własności jest dopuszczalne i zgodne z prawem.

Jeśli zaś chodzi o stwierdzenie, czy jest to korzystne lub niekorzystne dla Pani, pozostaje już to poza rozważaniami prawniczymi. Bowiem taka jak wyżej konstrukcja jest dopuszczalna, natomiast kwestie finansowe należą już do ustaleń stron umowy. Można bowiem również zgodzić się na przeniesienie własności nieruchomości i odroczenie płatności części ceny w czasie. Niemniej jednak tu już decyzja, tak jak wskazałam, należy do stron.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Pani Anna posiadała działkę, przez którą miała przebiegać nowa droga miejska. Gmina zaproponowała wykup jej działki z zapłatą w trzech ratach. Pierwsza rata miała zostać wypłacona natychmiast po podpisaniu umowy, a kolejne dwie w następnych latach. Pani Anna była jednak zaniepokojona takim rozwiązaniem, ponieważ obawiała się, że rozłożenie płatności w czasie może być dla niej niekorzystne, zwłaszcza w obliczu rosnących kosztów życia. Po konsultacji z prawnikiem, dowiedziała się, że prawo dopuszcza taką formę płatności, ale to, czy będzie to dla niej opłacalne, zależy od indywidualnych ustaleń z gminą.

Pan Jan, rolnik, którego pole miało zostać przecięte przez nowo budowaną drogę, został zaproszony na negocjacje dotyczące wykupu części jego działki przez gminę. Po ustaleniu ceny, urzędnik zaproponował, że zapłata za działkę zostanie rozłożona na trzy raty, a ostatnia z nich będzie wypłacona dopiero za dwa lata. Pan Jan, potrzebujący pieniędzy na modernizację gospodarstwa, uznał takie rozwiązanie za niekorzystne. Ostatecznie, po rozmowach z gminą, udało mu się wynegocjować wypłatę całości kwoty w jednym terminie, co było dla niego znacznie bardziej korzystne.

Pani Maria, która odziedziczyła działkę po rodzicach, zgodziła się na jej sprzedaż gminie pod budowę drogi. Propozycja urzędników zakładała wypłatę 10% wartości działki zaraz po podpisaniu umowy, a resztę kwoty w dwóch kolejnych ratach, co wprowadzało pewne ryzyko dla Pani Marii w związku z możliwymi zmianami sytuacji gospodarczej w przyszłości. Po konsultacji z prawnikiem, dowiedziała się, że takie rozłożenie płatności jest zgodne z prawem, ale postanowiła negocjować bardziej korzystne warunki lub zabezpieczenia umowy, aby zminimalizować ryzyko.

Podsumowanie

Sprzedaż działki gminie pod budowę drogi może obejmować rozłożenie płatności na raty, co jest zgodne z prawem. Warto jednak dokładnie rozważyć, czy takie rozwiązanie jest korzystne finansowo dla właściciela i negocjować warunki umowy, aby zabezpieczyć swoje interesy.

Oferta porad prawnych

Skorzystaj z naszych usług prawnych online, aby uzyskać profesjonalne porady i pomoc w sporządzaniu pism, które zabezpieczą Twoje interesy przy sprzedaży działki pod inwestycję drogową. Zapewniamy szybkie i rzetelne wsparcie prawne, dostosowane do Twoich potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami - Dz.U. 1997 nr 115 poz. 741
3. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 kwietnia 1975 r., sygn. akt II CR 97/75