.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Umowa powierzenia pieniędzy, jak zabezpieczyć swoje pieniądze przy inwestycjach?

• Data: 10-09-2024 • Autor: Karolina Grygorcewicz

Chciałbym ocenić umowę na powierzenie pieniędzy w celach inwestycyjnych, tj. czy jest w całości legalna. Co tak naprawdę daje mi weksel in blanco na wypadek niewywiązania się z oferowanych wyników inwestycji? Czy jest to środek, który ma dla mnie jako konsumenta łatwe zastosowanie, tj. niewymagające nie wiadomo jak długiego i kosztownego procesu sądowego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Umowa powierzenia pieniędzy, jak zabezpieczyć swoje pieniądze przy inwestycjach?

Weksel in blanco

Temat weksla reguluje przede wszystkim ustawa Prawo wekslowe. Zgodnie z art. 101 ww. ustawyweksel własny zawiera:

 

1) nazwę »weksel« w samym tekście dokumentu, w języku, w jakim go wystawiono;

2) przyrzeczenie bezwarunkowe zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej;
3) oznaczenie terminu płatności;
4) oznaczenie miejsca płatności;
5) nazwisko osoby, na której rzecz lub na której zlecenie zapłata ma być dokonana;
6) oznaczenie daty i miejsca wystawienia wekslu;

7) podpis wystawcy wekslu”.

 

Tzw. weksel in blanco jest to weksel nieuzupełniony co do kwoty. W momencie wystąpienia zadłużenia wierzyciel wpisuje określoną na deklaracji wekslowej kwotę na weksel i wzywa jednocześnie do jego wykupu. Weksel in blanco jest korzystny dla wierzyciela – może on wpisać na nim względnie dowolną kwotę.

 

W celu zabezpieczenia umowy wekslem konieczne jest sporządzenie nie tylko weksla, ale przede wszystkim deklaracji wekslowej.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Windykacja weksla

Przede wszystkim główną korzyścią weksla są uproszczenia w procedurze windykacyjnej. Wierzyciel nie musi udowadniać swojego roszczenia od początku i uczestniczyć w procesie sądowym. Dla osób które swoje roszczenia wywodzą z weksla przewidziano specjalny tryb jakim jest postępowanie nakazowe. Jeżeli powód wnosi pozew z weksla, sąd wydaje nakaz zapłaty, od którego dłużnik może wnieść zarzuty. Zarzuty te podlegają jednak opłacie, w związku z powyższym mniejsza część dłużników zdecyduje się wnieść zarzuty do nakazu zapłaty.

 

Ponadto postępowanie nakazowe z weksla jest szybsze. Sąd bada co do zasady wyłącznie, czy weksel został wypełniony w sposób formalny i czy koresponduje z deklaracją wekslową. Sąd nie musi w postępowaniu nakazowym badać wszystkich okoliczności faktycznych i prawnych i może ograniczyć się jedynie do kwestii formalnych weksla.

 

Dodatkowo, nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym zaopatrzony w klauzulę wykonalności jest tytułem wykonawczym, co oznacza, że wierzyciel może na jego podstawie wszcząć egzekucję komorniczą.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Zawartość umowy powierzenia pieniędzy

Poniżej uwagi do umowy.

 

Proszę zadbać o dokładne oznaczenie stron umowy. Jeśli chodzi o firmy należy wskazać ich nr KRS, NIP i REGON, dokładny adres oraz wskazanie osoby prokurenta i jego dane (w tym imię, nazwisko i adres, ale też nr i serię dowodu osobistego oraz organ wydający takowy dokument). Jeśli chodzi o osoby fizyczne należy wskazać (oprócz imienia, nazwiska i adresu) także nr PESEL oraz nr i serię dowodu osobistego oraz organ wydający takowy dokument.

 

Nie został oznaczony termin na dokonanie przez Pana przelewu kwoty. Proszę pamiętać, żeby dobrze oznaczyć tytuł przelewu – żeby było wiadomo z jakiego tytułu jest on wykonany Proszę pamiętać, żeby do umowy oprócz weksla była dołączona także deklaracja wekslowa. Proszę w umowie wskazać, z czego wynika wyższa kwota zwrotu kapitału Panu przez spółkę. Wiemy, że to opłata dodatkowa za powierzenie, ale warto to umieścić w osobnym zapisie. Umowa co do zasady jest zgodna z prawem, ale dla ścisłości należy ją uzupełnić o powyższe informacje.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Umowa powierzenia pieniędzy na zakup nieruchomości

Pan Jan podpisał umowę powierzenia pieniędzy z firmą inwestycyjną, która obiecała zainwestować jego środki w zakup nieruchomości. W ramach umowy otrzymał weksel in blanco jako zabezpieczenie. Po roku firma nie zwróciła środków ani nie dostarczyła obiecanego zysku. Dzięki wekslowi in blanco, Pan Jan mógł szybko uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, co pozwoliło mu na szybkie wszczęcie egzekucji komorniczej.

 

Umowa powierzenia pieniędzy na inwestycje giełdowe

Pani Anna zdecydowała się powierzyć swoje oszczędności firmie, która miała zainwestować je na giełdzie. Umowa zawierała klauzulę o wydaniu weksla in blanco na wypadek niewywiązania się z obietnicy zwrotu kapitału wraz z zyskiem. Kiedy po pół roku okazało się, że firma nie realizuje inwestycji zgodnie z umową, Pani Anna uzupełniła weksel o kwotę wskazaną w deklaracji wekslowej i uzyskała szybkie zabezpieczenie swoich środków bez konieczności długotrwałego procesu sądowego.

 

Umowa powierzenia pieniędzy na rozwój startupu

Pan Tomasz postanowił zainwestować w rozwijający się startup, podpisując umowę powierzenia pieniędzy. Startup miał zobowiązanie do zwrotu kapitału po roku z obiecanym procentem. Dla bezpieczeństwa Pan Tomasz otrzymał od startupu weksel in blanco. Gdy startup nie wywiązał się z umowy, Pan Tomasz skorzystał z weksla, aby szybciej odzyskać swoje środki poprzez procedurę nakazową, unikając długotrwałego procesu sądowego.

Podsumowanie

Umowa powierzenia pieniędzy, zabezpieczona wekslem in blanco, może stanowić skuteczny środek ochrony dla inwestora w przypadku niewywiązania się z obietnic przez drugą stronę. Dzięki uproszczonej procedurze windykacyjnej, jaką oferuje postępowanie nakazowe, inwestor ma możliwość szybkiego odzyskania swoich środków bez konieczności długotrwałego procesu sądowego. Należy jednak zadbać o dokładne i zgodne z prawem sporządzenie wszystkich dokumentów, aby w pełni wykorzystać potencjał takiego zabezpieczenia.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism, zapewniając szybkie i rzetelne wsparcie w rozwiązaniu Twoich problemów prawnych bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc dostosowaną do Twoich potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 28 kwietnia 1936 r. - Prawo wekslowe - Dz.U. 1936 nr 37 poz. 282

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Karolina Grygorcewicz




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu