Umowa na czas określony a świadczenie przedemerytalne• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Mam umowę o pracę na czas określony (1 rok). Umowa kończy mi się w kwietniu 2018 r. Czy jeśli zakład pracy mi jej nie przedłuży, to czy byłbym uprawniony do świadczeń przedemerytalnych? Skończyłem kilka miesięcy temu 60 lat i mam wymagany staż pracy. Czy w przypadku wcześniejszego wypowiedzenia umowy przez zakład pracy też byłaby możliwość ubiegania się o takie świadczenia przedemerytalne? |
Fot. Fotolia |
Kiedy pracownikowi przysługuje świadczenie przedemerytalne?Świadczenie przedemerytalne przysługuje pracownikom, którzy spełnią warunki do jego otrzymania. Zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. Nr 120, poz. 1252 ze zm.) świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie, która spełnia szczególne warunki wymagane do przyznania tego świadczenia, jeżeli:
Prawo do świadczenia przedemerytalnegoZgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie, która:
Powyższe oznacza, że upływ okresu, na jaki została zawarta umowa, nie daje Panu prawa do świadczenia przedemerytalnego. Prawo to nabędzie Pan, jeśli zostanie Pan zwolniony z powodu likwidacji lub upadłości pracodawcy albo z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale