Ukrywanie się za granicą za wyroki a przedawnienie• Autor: Radca prawny Marek Gola |
Mam kilka wyroków skazujących mnie na więzienie łącznie na 5 lat. Odwieszone są w 2014 r. Ukrywam się za granicą, bo nie chcę odbyć tych kar. Czy mogą się przedawnić? Co robić? |
|
Jak uzyskać informacje na temat karalności?W pierwszej kolejności w mojej ocenie powinien, Pan pytanie kierując osobiście lub przez pełnomocnika, uzyskać informację na temat Pana karalności z Krajowego Rejestru Karnego, by mieć 100% pewność kiedy uprawomocniły się wyroki skazujące, jakie kary orzeczono. Takie informacje pozwolą w 100% ustalić terminy przedawnienia orzeczony względem Pana kar.
Pozwoli Pan, że wskaże na dwie instytucje prawne: po pierwsze zatarcie skazania, po drugie przedawnienie wykonania. Kiedy następuje zatarcie skazania?W razie skazania na karę pozbawienia wolności wymienioną w art. 32 pkt 3 lub karę 25 lat pozbawienia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Sąd może na wniosek skazanego zarządzić zatarcie skazania już po upływie 5 lat, jeżeli skazany w tym okresie przestrzegał porządku prawnego, a wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat. Proszę jednak zważyć, że zatarcie skazana kary pozbawienia wolności nie nastąpiło jeżeli nie spełni Pan środka karnego, który tym samym wyrokiem orzeczono. Jeżeli orzeczono środek karny, przepadek lub środek kompensacyjny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem jego wykonania. Zatarcie skazania nie może nastąpić również przed wykonaniem środka zabezpieczającego. Jednocześnie, jeżeli sprawcę skazano za dwa lub więcej niepozostających w zbiegu przestępstw, jak również jeżeli skazany po rozpoczęciu, lecz przed upływem, okresu wymaganego do zatarcia skazania ponownie popełnił przestępstwo, dopuszczalne jest tylko jednoczesne zatarcie wszystkich skazań. Przedawnienie wykonania kary pozbawienia wolnościJeżeli chodzi o przedawnienie wykonania kary pozbawienia wolności, to nie można wykonać kary, jeżeli od uprawomocnienia się wyroku skazującego upłynęło lat:
Przepis pkt 3 stosuje się odpowiednio do środków karnych, środków kompensacyjnych oraz przepadku. Nadto wskazać należy, iż pkt 1–3 nie stosuje się również do umyślnego przestępstwa: zabójstwa, ciężkiego uszkodzenia ciała, ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub pozbawienia wolności łączonego ze szczególnym udręczeniem, popełnionego przez funkcjonariusza publicznego w związku z pełnieniem obowiązków służbowych.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Marek Gola Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale