.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Udostępnianie pojazdu osobie nietrzeźwej i bez uprawnień

Jaka kara może mi grozić za udostępnianie pojazdu osobie nietrzeźwej i bez uprawnień? Sam też byłem po alkoholu.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Udostępnianie pojazdu osobie nietrzeźwej i bez uprawnień

Fot. Fotolia

Udostępnienie własnego samochodu osobie nieposiadającej uprawnień do prowadzenia pojazdu

Za udostępnienie pojazdu osobie niemającej uprawnień do jego prowadzenia będzie Pan ponosił odpowiedzialność na podstawie art. 96 § 1 pkt 3 Kodeksu wykroczeń, zgodnie z którym „właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza do prowadzenia pojazdu osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka podlega karze grzywny. Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5000 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej. Wymierzając grzywnę, bierze się pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste i rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe”.

Udostępnienie pojazdu osobie nietrzeźwej 

Jeżeli chodzi natomiast o udostępnienie pojazdu, z uwagi na stan nietrzeźwości zasadne jest wskazanie przepisu art. 18 § 3 Kodeksu karnego, zgodnie z którym „odpowiada za pomocnictwo, kto w zamiarze, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, swoim zachowaniem ułatwia jego popełnienie, w szczególności dostarczając narzędzie, środek przewozu, udzielając rady lub informacji; odpowiada za pomocnictwo także ten, kto wbrew prawnemu, szczególnemu obowiązkowi niedopuszczenia do popełnienia czynu zabronionego swoim zaniechaniem ułatwia innej osobie jego popełnienie. W mojej ocenie wydanie kluczyka do samochodu osobie, która była w stanie nietrzeźwości powoduje, że dopuścił się Pan pomocnictwa, co z kolei powoduje, że Sąd wymierza karę za podżeganie lub pomocnictwo w granicach zagrożenia przewidzianego za sprawstwo”. Zgodnie z art. 178a § 1 czy ten podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Okoliczność, że sam Pan był w stanie nietrzeźwości, nie ma wpływu na Pańską odpowiedzialność, bowiem zwolnienie od odpowiedzialności nie ma zastosowania, gdy sprawca wprawił się w stan nietrzeźwości lub odurzenia powodujący wyłączenie lub ograniczenie poczytalności, które przewidywał albo mógł przewidzieć.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu