.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Uciążliwe szczekanie psa sąsiada, czy nagrywanie jest legalne?

• Data: 05-11-2024 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Mój pełnoletni syn uczy się do ważnych egzaminów i bardzo mu przeszkadza donośne i uporczywe szczekanie psa sąsiada. Nagrał tego psa smartfonem. Sąsiad zauważył syna i uznał, że to on jest nagrywany i wyraził swoją dezaprobatę oraz zagroził zgłoszeniem na policję. Obejrzałem uważnie wszystkie nagrania i mam pewność, że nie ma na nich sąsiada ani innych ludzi, tylko ten pies i fragment ogród. Syn nigdzie tych filmików nie opublikował. Wobec tego chciałbym wiedzieć, czy nagrywanie video ogródka sąsiada oraz jego psa jest zgodne z prawem? Czy takie nagrania mogą posłużyć nam w sądzie, jeśli zdecydujemy się złożyć pozew o zakłócanie spokoju i utrudnianie korzystania z własnej nieruchomości? Jeśli nie wolno mieć takich nagrań, to jak inaczej udowodnić, że pies zakłóca spokój w sposób ciągły? Takie incydenty zdarzają się kilkanaście razy dziennie. Jakie kroki możemy podjąć?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Uciążliwe szczekanie psa sąsiada, czy nagrywanie jest legalne?

Nagrania jako dowody na naruszenie prawa własności

Jeżeli na nagraniach nie ma innych osób i nie udostępniają Państwo nagrań, nie dochodzi do naruszenia w tym zakresie. Sąsiad może ewentualnie wskazywać na naruszenie jego dóbr osobistych – chociaż i tak w mojej ocenie jest to chybione. Takie nagrania jak najbardziej będą dowodem w sprawie o naruszenie prawa własności – na drodze cywilnej, lub mogą Państwo rozpocząć sprawę od skierowania do sądu wniosku o ukaranie – gdzie takie nagrania również posłużą jako dowód.

Zakłócenie spokoju – wykroczenie

Zgodnie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń (K.w.): Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

 

Wykroczenie z art. 51 K.w. należy do niewłaściwych z zaniechania; typowo popełniane bywa przez działanie, ale większość wymienionych w przepisie sposobów realizacji czynności sprawczej może nastąpić również przez zaniechanie (P. Kozłowska-Kalisz, w: M. Mozgawa, Kodeks wykroczeń, 2009, s. 178). Zakłócić ciszę hałasem lub alarmem można zarówno w taki sposób, że sprawca sam uruchomi urządzenie emitujące hałas, spowoduje go w inny sposób (np. prowokując psa do szczekania) lub włączy alarm, jak również w taki, że nie przeszkadza emisji hałasu –nie wyłącza urządzenia emitującego hałas, nie ucisza psa lub nie wyłącza alarmu.

 

Zasadna jest także droga sądowa w oparciu o nakazie usunięcia zwierzęcia – w obawie o Państwa zdrowie, a także naruszenia Państwa prawa własności w oparciu o immisje, a więc nadmierny hałas.

 

Zgodnie bowiem z treścią art. 140 K.c.: W granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Roszczenie negatoryjne – roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i zaniechanie naruszeń

Zgodnie natomiast z treścią art. 222 § 2 K.c.: Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.

 

Artykuł 222 § 2 K.c. reguluje roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i zaniechanie naruszeń. W celu określenia naruszeń, przeciwko którym wymierzone jest roszczenie negatoryjne, ustawodawca posługuje się określeniem negatywnym, definiując je jako wszelkie „naruszenia własności w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą”.

 

Z uwagi na powyższe, w przypadku tych dwóch kwestii i braku porozumienia z sąsiadem, konieczna jest droga sądowa. Jeżeli nagrania nie przedstawiają ludzi, a zmierzają do ochrony Państwa interesu i prawa własności – nie dochodzi w mojej ocenie do naruszeń, a nagrania takie mogą służyć jako dowód w sprawie – zarówno cywilnej, jak i karnej.

[SZARY]

Przykłady:

Nagrywanie hałasu z ogrodu sąsiada. Jan od kilku tygodni ma problem z uciążliwym hałasem dobiegającym z ogrodu sąsiada, który codziennie organizuje głośne imprezy. Postanowił nagrać dźwięk i fragment ogrodu smartfonem jako dowód. Sąsiad zauważył kamerę i oskarżył Jana o bezprawne naruszenie jego prywatności. Jan jednak wyjaśnił, że nagrywał tylko hałas i fragment przestrzeni, bez osób, aby w razie potrzeby użyć nagrania jako dowodu w sądzie.

 

Szczekanie psa jako problem zakłócania spokoju. Anna, która mieszka w bloku, nie może spać przez szczekanie psa sąsiada z naprzeciwka, które trwa przez całą noc. Zrobiła kilka nagrań dźwięku i widoku na ogród sąsiada, żeby udokumentować problem. Sąsiad zauważył kamerę i oskarżył Annę o naruszenie jego prywatności. Mimo to, nagrania te okazały się kluczowym dowodem, gdy Anna złożyła skargę na policji o zakłócanie spokoju.

 

Dowody na zakłócanie spokoju przez psa. Marcin mieszka w domu z dużym ogrodem i od dłuższego czasu cierpi na uciążliwe szczekanie psa sąsiada. Zdecydował się nagrać hałas i fragment ogrodu sąsiada, aby udokumentować problem. Sąsiad zagroził mu zgłoszeniem na policję, twierdząc, że narusza jego prywatność. Marcin użył nagrań w sądzie, gdzie udowodnił, że pies zakłócał jego spokój, a sąsiad musiał podjąć działania, aby ograniczyć hałas.

Podsumowanie

Nagrywanie ogrodu sąsiada, gdy celem jest udokumentowanie hałasu lub uciążliwego zachowania zwierząt, może być dopuszczalne, pod warunkiem że nie narusza prywatności osób trzecich. Tego rodzaju nagrania mogą stanowić istotny dowód w postępowaniu cywilnym lub karnym, jeśli dotyczą zakłócania spokoju czy korzystania z nieruchomości. Ważne jest jednak, aby zawsze działać zgodnie z prawem i unikać naruszenia dóbr osobistych sąsiadów.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism procesowych, w tym skarg dotyczących zakłócania spokoju i ochrony prywatności. Nasz zespół prawników pomoże Ci skutecznie dochodzić swoich praw w sporach z sąsiadami. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

[KONIEC]

Źródła:

1. Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń - Dz.U. 1971 nr 12 poz. 114
2. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu