Ubieganie się o stwierdzenie choroby zawodowej na emeryturze• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion |
Pracowałam przy komputerze na stanowisku sekretarza szkoły. W 2013 r. w maju miałam operację na zespół cieśni nadgarstka prawej ręki i przebywałam na zwolnieniu, a w listopadzie miałam operację na lewą rękę. Nie wiedziałam, że zespół cieśni jest zaliczany do chorób zawodowych. Od 2017 r. jestem na emeryturze. Czy po takim okresie mogę się ubiegać o stwierdzenie choroby zawodowej, a jeśli tak, to jakie bym miała korzyści i gdzie mam się zgłosić? |
Fot. Fotolia |
Co prawda minęło już sporo czasu od operacji, ale ma Pani stwierdzone schorzenie. Teraz trzeba je skojarzyć z chorobą zawodową i stwierdzić, czy spowodowała niezdolność do pracy. W tym celu musi orzec lekarz orzecznik ZUS-u lub komisja lekarska. Jakie świadczenia przysługują przy chorobie zawodowej?„Art. 6. 1. Z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej przysługują następujące świadczenia:
Definicja niezdolności do pracyDefinicja ustawowej niezdolności do pracy zawarta jest w przepisie art. 12 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS zgodnie, z którym niezdolną do pracy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. W przepisach ustępów 2 i 3 cytowanego przepisu jest natomiast mowa o różnicy między niezdolnością do pracy całkowitą oraz częściową. Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy (art. 12 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS), zaś częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji (art. 12 ust. 3 ustawy o emeryturach i rentach z FUS). Ocena stopnia niezdolności do pracyZgodnie z treścią art. 13 ustawy o emeryturach i rentach z FUS „przy ocenie stopnia i przewidywanego okresu niezdolności do pracy oraz rokowania co do odzyskania zdolności do pracy uwzględnia się: Zbieg kilku świadczeń - emerytury i rentyW myśl art. 95 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w razie zbiegu u jednej osoby prawa do kilku świadczeń przewidzianych w tej ustawie wypłaca się jedno z nich – wyższe lub wybrane przez zainteresowanego. Oznacza to, że np. osoba będąca jednocześnie uprawniona do emerytury oraz renty z tytułu niezdolności do pracy „z ogólnego stanu zdrowia” może pobierać wyłącznie jedno z tych świadczeń. Zasady wypłacania emerytury i renty z tytułu niezdolności do pracyZgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wpadkowego oraz do emerytury na podstawie odrębnych przepisów wypłaca się, zależnie od jej wyboru:
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale