
Ubezpieczenie zdrowotne na urlopie bezpłatnymAutor: Artykuł Partnera |
|
Urlop bezpłatny niesie za sobą określone konsekwencje dla pracownika, w tym także związane z ubezpieczeniem zdrowotnym. Jeśli chcesz podjąć decyzję o skorzystaniu z tej formy odpoczynku – poznaj wszelkie jego aspekty prawne i finansowe. |
|
|
|
![]() |
|
Czym jest urlop bezpłatny w świetle kodeksu pracy?Urlop bezpłatny to okres zawieszenia stosunku pracy, w którym nie przysługuje ci wynagrodzenie ani inne świadczenia pracownicze. Zgodnie z art. 174 Kodeksu pracy tego rodzaju przerwa w wykonywaniu obowiązków może nastąpić na pisemny wniosek pracownika i za zgodą pracodawcy. W Polsce nie istnieje jednak przepis, który automatycznie przyznaje prawo do urlopu bez wynagrodzenia – to kwestia uzgodnień pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Co więcej, w prawie pracy nie ma określonego maksymalnego i minimalnego okresu jego trwania, dlatego obie strony mogą samodzielnie ustalać jego długość. Urlop bezpłatny udzielany jest na różne cele, np. na opiekę nad chorym dzieckiem, naukę czy pracę u innego pracodawcy. Dowiedz się więcej: https://www.nn.pl/blog/posts/2024/ubezpieczenie_zdrowotne_urlop_bezplatny.html. Czy pracownik na urlopie bezpłatnym podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu?Pracownik, który przebywa na urlopie bezpłatnym, nie jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym w ramach umowy o pracę, ponieważ nie wykonuje pracy i tym samym nie otrzymuje wynagrodzenia. W Polsce prawo do świadczeń zdrowotnych z Narodowego Funduszu Zdrowia związane jest z zatrudnieniem, a w przypadku bezpłatnego urlopu pracownik nie ma odprowadzanych obowiązkowych składek ZUS. Co tracimy na urlopie bezpłatnym?Pracownik, który przebywa na urlopie bezpłatnym, oprócz ubezpieczenia zdrowotnego traci inne uprawnienia, takie jak:
Jak mieć darmowe ubezpieczenie zdrowotne nie pracując?W Polsce, nawet jeśli nie pracujesz, masz możliwość uzyskać darmowe ubezpieczenie zdrowotne:
Ubezpieczenie na życie jako dodatkowe zabezpieczeniePolisa na życie rozszerzona np. o umowę dodatkową na wypadek poważnej choroby to sposób na dodatkowe zabezpieczenie twojego zdrowia bez względu na to czy masz dostęp do publicznej opieki zdrowotnej, czy nie. Takie ubezpieczenie jest finansowym zabezpieczeniem dla ciebie na wypadek, gdy poważnie zachorujesz. W razie choroby ubezpieczyciel może pokryć nie tylko koszty leczenia, lecz także leków, wizyt u specjalistów na nawet transportu medycznego. Dodatkową polisę możesz wykupić np. w Nationale-Nederlanden Towarzystwie Ubezpieczeń na Życie S.A.
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>