Trzy mieszkania, ile abonamentów RTV?• Autor: Monika Cieszyńska |
Mam dwa własne mieszkania i w nich odbiorniki RTV. Jedno wynajmuję, a w drugim mieszka mój syn z dziewczyną. My z mężem mieszkamy u teściów w ich mieszkaniu i oni płacą abonament. W tym ich mieszkaniu jestem zameldowana, prowadzimy z mężem oddzielne gospodarstwo domowe i tu też mamy odbiornik RTV. Ile powinnam płacić abonamentów RTV – 1, 2 czy 3? |
|
Opłaty abonamentowe od używanych odbiorników radiofonicznych i telewizyjnychOsoby fizyczne w tym samym gospodarstwie domowym lub samochodzie stanowiących ich własność uiszczają tylko jedną opłatę abonamentową, niezależnie od liczby używanych odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Dotyczy to również osób, które posiadają dwa lub więcej lokali mieszkalnych, w których znajdują się odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne. Powyższe potwierdza art. 2 ust. 4, 5 pkt 1 oraz 6 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz. U. z 2014 r., poz. 1204).
Zgodnie z art. 2 ust. 6 ww. ustawy gospodarstwem domowym jest zespół osób mieszkających i utrzymujących się wspólnie albo jedna osoba utrzymująca się samodzielnie.
Zespół takich osób uiszcza jedną opłatę abonamentową niezależnie od liczby posiadanych odbiorników i bez znaczenia jest, gdzie te odbiorniki się znajdują.
Odnosząc to więc do Pani sytuacji, należy stwierdzić, iż zobowiązana jest Pani do wnoszenia jednej opłaty abonamentowej.
W przypadku osób fizycznych każde gospodarstwo domowe posiadające odbiornik radiowy lub telewizyjny obowiązane jest go zarejestrować i uiszczać abonament. Tym samym, jeśli najemca posiada odbiornik, to powinien uiszczać abonament.
Skoro syn prowadzi odrębne od Pani gospodarstwo domowe, to również powinien uiszczać odrębny abonament za posiadany odbiornik.
Tylko przedsiębiorcy zobowiązani są wnosić tyle opłat abonamentowych, ile posiadają odbiorników (art. 2 ust. 4 ustawy o opłatach abonamentowych).
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Monika Cieszyńska Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale