Trudności z wyegzekwowaniem swojej części spadku• Autor: Łukasz Obrał |
Mieszkam od dawna za granicą. Ojciec zmarł 15 lat temu, mama 2 lata po nim, mieli dom. Po ich śmierci zamieszkały w nim moje dwie siostry. Upomniałem się o swoją część, a one nie chcą się na to zgodzić. Z sądu mam papier, który mówi, że właścicielami jesteśmy w trójkę, co mam zrobić i czy mam szanse odzyskać swoją część? Ja się nie zrzekłem ani obywatelstwa polskiego, ani mojej części spadku. |
|
Udziały poszczególnych spadkobierców w majątku spadkowymJeżeli spadek przypadł kilku osobom, to w chwili śmierci spadkodawcy pomiędzy spadkobiercami powstała wspólność praw i obowiązków spadkowych. Zgodnie z art. 1035 Kodeksu cywilnego do wspólności majątku spadkowego stosuje się przepisy współwłasności w częściach ułamkowych.
Udziały poszczególnych spadkobierców w majątku spadkowym wynikają z dziedziczenia ustawowego lub z testamentu, jaki pozostawił spadkodawca.
Z tego, co Pan pisze, wynika, że postępowania spadkowe po Pana ojcu i mamie zostały przeprowadzone – pisze Pan, że dysponuje dokumentem z sądu, że jest współwłaścicielem nieruchomości, która należała do rodziców.
Do czasu przeprowadzenia działu spadku każdy ze spadkobierców ma prawo do współposiadania przedmiotów należących do spadku, chyba że spadkodawca powołał w testamencie wykonawcę testamentu lub został powołany kurator spadku nieobjętego. Rozporządzanie swoim udziałem w majątku spadkowymDo czasu dokonania przez spadkobierców działu spadku spadkobierca jest ograniczony w możliwości rozporządzania swoim udziałem w majątku spadkowym i aby takie rozporządzenie było skuteczne, konieczna jest zgoda pozostałych współspadkobierców.
Należy pamiętać, iż wspólność majątku spadkowego jest stanem przejściowym. Aby przyznać każdemu ze spadkobierców określone przedmioty wchodzące w skład spadku i znieść wspólność praw i obowiązków należy dokonać działu spadku. Zgodnie z art. 1037 § 1 Kodeksu cywilnego dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy pomiędzy spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu, wydanego na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców.
Przeprowadzenie umownego działu spadku jest możliwe tylko w sytuacji, kiedy istnieje zgoda wszystkich spadkobierców, co do dokonania działu spadku. Wszyscy spadkobiercy muszą się zgodzić co do warunków i sposobu działu. Jeżeli choćby jeden ze spadkobierców nie wyrazi zgody na dokonanie umownego działu spadku, zawarcie umowy nie będzie możliwe. Wniesienie sprawy do sądu o dział spadkuJako że pomiędzy Panem i siostrami nie ma zgody co do działu spadku, pozostaje Panu wniesienie sprawy o dział spadku do sądu.
Z wnioskiem o przeprowadzenie sądowego działu spadku może wystąpić każdy ze spadkobierców. To, że zamieszkuje Pan poza granicami Polski, nie stoi na przeszkodzie przeprowadzeniu postępowania działowego. Oczywiście, jeżeli nie będzie Pan w stanie zjawić się w Polsce na rozprawach, najlepiej ustanowić pełnomocnika (adwokata), który mógłby reprezentować Pana przed sądem.
Postępowanie o dział spadku toczy się w trybie nieprocesowym przed sądem spadku, tj. przed sądem rejonowym ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.
Wniosek o dział spadku powinien dotyczyć całego spadku. Tylko gdy istnieją ważne przyczyny można ograniczyć postępowanie spadkowe do części spadku. W ewentualnym wniosku o dział spadku powinien Pan wskazać, jakie przedmioty wchodzą w skąd spadku. Z pewnością będzie to nieruchomość, jakiej współwłaścicielami byli rodzice. Być może w spadku pozostawili oni jakieś inne rzeczy. Jeżeli tak, to również należy je wskazać we wniosku.
Pod względem formy musi on odpowiadać pozwowi, co oznacza, że powinien być sporządzony na piśmie i zawierać treści wymienione w art. 187 Kodeksu postępowania cywilnego. We wniosku należy wskazać wszystkich uczestników postępowania tj. spadkobierców bądź ich następców oraz zapisobierców. Wniosek o wszczęcie postępowania działowegoWniosek o wszczęcie postępowania działowego powinien również zawierać spis inwentarza (o ile został sporządzony) lub wykaz majątku, który ma ulec podziałowi, wskazanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku (o ile takie zostało wydane), a w przypadku gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość – dowód stwierdzający, że nieruchomość stanowiła własność spadkodawcy (może to być odpis z księgi wieczystej, orzeczenie sądowe lub administracyjne, odpis umowy notarialnej przenoszącej własność).
Jeżeli stwierdzenie nabycia spadku jeszcze nie nastąpiło, sąd dokona go w trakcie postępowania działowego.
Wniosek o dział spadku powinien być należycie opłacony. Opłata od wniosku jest stała i wynosi 500 złotych, a jeżeli wniosek zawiera zgodny projekt działu spadku, pobiera się opłatę stałą w kwocie 300 złotych. Żądanie zniesienia współwłasności spadkowejJeżeli wniosek o dział spadku zawiera żądanie zniesienia współwłasności, opłata wynosi 1000 zł, a jeżeli wniosek zawiera zgodny projekt działu spadku i zniesienia współwłasności, pobiera się opłatę stałą w kwocie 600 złotych.
Dokonanie działu spadku wymaga ustalenia składu i wartości spadku. Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego wartość i skład spadku ustala sąd.
Skład spadku jest ustalany przede wszystkim na podstawie oświadczeń uczestników i ewentualnie według spisu inwentarza, jeżeli został sporządzony. Jeżeli te oświadczenia są sprzeczne, sąd musi wyjaśnić te rozbieżności. Własność nieruchomości wchodzącej w skład spadku wymaga udowodnienia w każdym wypadku.
W postępowaniu o dział spadku jego stan ustala się według chwili otwarcia spadku, a więc chwili śmierci spadkodawcy, a wartość spadku według cen z chwili dokonania działu spadku. Jeżeli uczestnicy zgodnie określą wartość przedmiotów wchodzących w skład spadku sąd nie będzie ustalał wartości przedmiotów spadkowych. W przypadku sporu pomiędzy uczestnikami co do wartości poszczególnych przedmiotów spadkowych sąd powoła biegłego.
Jeżeli dział spadku następuje między zstępnymi (tak jak w Pana przypadku), sąd zaliczy na schedę spadkową otrzymane przez nich od spadkodawcy darowizny. Darowizna nie zostanie zaliczona do schedy spadkowej, jeżeli z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności wynika, że darowizna została dokonana ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia. W jaki sposób sąd dokonuje działu spadku?Sąd może dokonać działu spadku na trzy sposoby:
Jeżeli chce Pan dokonać działu spadku, powinien Pan wskazać we wniosku, w jaki sposób chciałby Pan, aby ten dział został dokonany. W pytaniu pisze Pan tylko, że „chciałby Pan odzyskać swoją część spadku”. Nie pisze Pan jednak, w jaki sposób. Prawa i obowiązki współwłaściciela spadkowego nieruchomościProszę pamiętać, iż w chwili obecnej jest Pan współwłaścicielem nieruchomości, która należała do Pana rodziców. Ma Pan prawo do korzystania i posiadania tej nieruchomości. Ma Pan również prawo uzyskiwać pożytki z tej nieruchomości (np. udział z czynszu, jeżeli nieruchomość jest wynajmowana). Z drugiej strony jest Pan zobowiązany do ponoszenia opłat związanych z tą nieruchomością, np. zapłaty podatku.
Aby wszcząć działania w celu działu spadku, musi mieć Pan propozycję, w jaki sposób spadek po rodzicach chciałby Pan odzyskać. Czy chciałby Pan uzyskać spłatę w wysokości odpowiadającej wartości Pana udziału w nieruchomości, czy np. jeżeli to możliwe, podzielić nieruchomość na trzy odrębne części (lub wyodrębnić mieszkania) i stać się jedynym właścicielem tej części spadku (mieszkania w budynku).
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Łukasz Obrał Mgr prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2004 r. zatrudniony w jednostce pomocy społecznej na stanowisku podinspektora prawnika. Zajmuje się udzielaniem porad w zakresie prawa rodzinnego, cywilnego, pracy, karnego, zabezpieczeń społecznych. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale