Szkolenia a umowy lojalnościowe• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Pracuję w ASO w Warszawie, naprawiam samochody. Byłem na jednym szkoleniu (podpisałem umowę lojalnościową 3-letnią miesiąc temu). Teraz pracodawca wysyła mnie na nowe szkolenie, ale ja odmawiam podpisania lojalki (informacja przekazana przez mistrza:jeżeli nie podpiszę, to mnie zwolnią). Odpowiedziałem, że nie odmawiam szkolenia, tylko odmawiam podpisania lojalki. Czy mogą mnie zwolnić dyscyplinarnie? Szkolenie obejmuje nowe metody naprawy nadwozi, wymagane jest przez producenta dla warsztatów z autoryzacją. W internecie wyczytałem, że przy takim szkoleniu lojalki nie powinny być stosowane. Ponadto jestem zatrudniony na umowę na czas określony jeszcze na rok. Czy lojalki wygasają z dniem wygaśnięcia umowy o pracę, nawet gdy są podpisane na dłuższy okres? Czy jeżeli podpisałbym nową umowę potem na tych samych zasadach, to lojalki mnie do niczego nie zobowiązują? |
Fot. Fotolia |
Czy pracownik może odmówić udziału w szkoleniu odbywającym się w godzinach pracy?Zgodnie z art. 100 ustawy Kodeks pracy skierowanie pracownika na szkolenie jest poleceniem służbowym, które wiąże pracownika, o ile nie jest ono niezgodne z przepisami prawa lub umową o pracę. Tak więc pracownik co do zasady nie może odmówić udziału w szkoleniu odbywającym się w godzinach jego pracy, gdy obowiązek podnoszenia przez niego kwalifikacji wynika z przepisów prawa powszechnego lub z norm prawa pracy. Skoro więc takie szkolenia są dla Pana obowiązkowe, nie może Pan odmówić udziału w nim. Odmowa podpisania umowy lojalnościowejInaczej ma się kwestia umowy lojalnościowej. Jest to bowiem umowa dwustronna, wiec co do zasady pracownik ma prawo odmówić jej podpisania. Jednak musi się w takim przypadku liczyć z konsekwencjami swojego działania. W przypadku braku zgody na podpisanie umowy pracodawca nie skieruje pracownika na szkolenie, a to może skutkować tym, że pracownik nie nabędzie odpowiednich kwalifikacji i w konsekwencji otrzyma wypowiedzenie.
Słowem – może Pan odmówić podpisania umowy, ale pracodawca ma prawo Pana za to zwolnić z pracy.
Co do umowy na czas określony – jej nieprzedłużenie (nawet jeśli to Pan nie wyrazi zgody na zawarcie kolejnej umowy) nie powoduje konieczności zwrotu kosztów szkolenia. Z kolei jeśli podpisze Pan kolejną umowę, umowa lojalnościowa będzie Pana nadal obowiązywała.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale