Szkoła zawodowa – doliczenie nieskończonej nauki do stażu pracy• Autor: Irena Sawa |
Uczęszczałem do szkoły zawodowej przy zakładach pracy. Nie dostałem się do ostatniej klasy i zrezygnowałem z dalszej nauki. ZUS nie chce doliczyć mi tych lat do emerytury, twierdząc, że nie skończyłem szkoły. Składki do ZUS płacił zakład pracy. |
Niestety, ale w pełni należy zgodzić się ze stanowiskiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Innymi słowy Pański okres zatrudnienia w szkole przyzakładowej jako okres nauki nieukończonej nie podlega zaliczeniu do stażu ubezpieczeniowego.
Podstawą do zaliczenia okresu nauki w szkole przyzakładowej (nauki ukończonej) było zawarcie indywidualnej umowy pomiędzy uczniem a pracodawcą w celu odbycia nauki zawodu, względnie zawarcie stosunku pracy.
Dokumentacja powyższa stanowi podstawę dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do uznania i zaliczenia powyższego okresu do stażu ubezpieczeniowego.
Zgodnie z treścią art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t. Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 z późn. zm.) „za okresy składkowe uważa się również przypadające przed dniem 15 listopada 1991 r. następujące okresy zatrudnienia po ukończeniu 15 lat życia, za które została opłacona składka na ubezpieczenie społeczne albo za które nie było obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne: zatrudnienia po ukończeniu 15 lat życia (…)”.
Okresem zatrudnienia po ukończeniu 15. roku życia jest okres wykonywania tzw. praktycznej nauki zawodu.
Młodociani w okresie nauki zawodu pozostawali z pracodawcą w stosunku pracy.
Dowodem, w oparciu o który okres praktycznej nauki zawodu może być doliczony do stażu ubezpieczeniowego, jest posiadanie zawartej indywidualnej umowy pomiędzy zakładem pracy, który zatrudniał ucznia, a uczniem.
Powyższe potwierdza orzecznictwo sądowe, m.in. wyrok Sądu Administracyjnego w Katowicach z dnia 13.06.2006 r., sygn. akt III AU a 250/05, Biul. SAKa 2007, nr 1, oraz wyrok Sądu Administracyjnego w Katowicach z dnia 14.06.2006 r., sygn. akt III AUa 457/05, Biul. SAKa 2007, nr 1.
Reasumując powyższe, przykro mi bardzo, ale brak jest podstaw prawnych do podważenia stanowiska prezentowanego przez ZUS.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Irena Sawa Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Filia w Rzeszowie. Ukończyła aplikację administracyjną w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle. Zdała egzamin referendarski w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie. Była ponadto aplikantką sądową Sądu Okręgowego w Krośnie. Obecnie jest doktorantką Uniwersytetu Rzeszowskiego, przygotowuje się do obrony rozprawy doktorskiej z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
Długoletni pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, obecnie przez okres ponad dziesięciu lat związana zawodowo z administracją samorządową. Była wykładowcą prawa spadkowego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Sanoku. Prowadziła zajęcia z zakresu prawa oświatowego dla kandydatów na dyrektorów szkół w ramach kursu „Zarządzanie oświatą”.
Interesuje się i udziela porad z zakresu prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego, prawa rodzinnego, prawa spadkowego, prawa karnego, prawa administracyjnego oraz prawa oświatowego.
Autorka publikacji z zakresu prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych, w tym glosy w specjalistycznych czasopismach prawniczych i ochrony pracy, w szczególności: „Lus et Administratio, Facultas Iuridica Universitatis Ressoviensis”, „Polityka Społeczna”, „Praca i Zabezpieczenie Społeczne”, „Przyjaciel przy pracy”, „Monitor Prawa Pracy”. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale