Świadczenie rehabilitacyjne rodzica a prawo do zniżek na leki dla dziecka• Data: 08-01-2025 • Autor: Aleksandra Pofit |
Jestem na świadczeniu rehabilitacyjnym do końca roku. Zachorował mój syn, który jeszcze w czasie mojego stosunku pracy był zgłoszony przez mojego byłego już płatnika do ubezpieczenia zdrowotnego. Obecnie lekarz dziecięcy wypisuje recepty na leki dla dziecka wypisuje o 100% odpłatności, twierdząc, że inaczej nie może (tzn. pełna odpłatność). Cena antybiotyków na 100% jest kilkukrotnie wyższa niż na ryczałt. Czy jest to prawidłowe postępowanie? |
|
Świadczenie rehabilitacyjne a ubezpieczenieBardzo często z mojego prywatnego doświadczenia wynika, że wiele zależy od chęci lekarza, a przepisy w tym zakresie również są dosyć zawiłe, ale przedstawię je Panu poniżej. Nie napisał Pan powodu, dla którego lekarz wypisuje leki na 100%, a powodów może być kilka. Oczywiście nie każdy lek jest również refundowany w pełnej wysokości. Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego, czyli przebywania przez Pana na świadczeniu rehabilitacyjnym, nie wynika brak podstawy prawnych do wystawienia dziecku recepty na bezpłatne leki. Możliwości refundacji lekówPo pierwsze, żeby dziecko miała prawo do pełnej refundacji, nie może mieć ukończonych 18 lat, lekarz wystawiający receptę musi być lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), który ma umowę z NFZ-etem, lek musi się znajdować w wykazie leków refundowanych, a pacjent musi mieć rozpoznane schorzenie, które jest zgodne z zakresem wskazań objętych refundacją. Pacjent musi być oczywiście osobą uprawnioną do świadczeń opieki zdrowotnej. Jak sam Pan widzi, warunków jest sporo. Może się np. okazać, że dany lek jest na liście, ale u dziecka nie stwierdzono danego schorzenia – np. dziecko otrzymuje antybiotyk na zapalenie oskrzeli, a z przepisów wynika, że refundacja przysługuje jedynie przy rozpoznaniu zapalenia płuc.
Wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, stanowi załącznik do Obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych z dnia 24 sierpnia 2023 r. Załączam go Panu do niniejszej odpowiedz, żeby mógł Pan zweryfikować dany lek i pozostałe warunki refundacji. Brak ubezpieczeniaW opisie stanu faktycznego nie napisał Pan, czy rozwiązano z Panem umowę o pracę, w związku z przebywaniem przez Pana na świadczeniu rehabilitacyjnym, czy może był Pan zatrudniony przez małego przedsiębiorcę, w przypadku którego ZUS jest od początku płatnikiem świadczenia. Gdyby nawet uznać, iż Pana dziecko nie jest ubezpieczone, to również ma prawo do refundacji leków. Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych dzieci do 18. roku życia mają prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, nawet jeśli są nieubezpieczone. Zgodnie z postanowieniami art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych na zasadach określonych w ustawie mają prawo inne niż ubezpieczeni osoby posiadające obywatelstwo polskie i posiadające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które nie ukończyły 18. roku życia lub są w okresie ciąży, porodu i połogu. Świadczenie zdrowotne to zgodnie z art. 5 pkt 34 tej ustawy to świadczenie opieki zdrowotnej – świadczenie zdrowotne, świadczenie zdrowotne rzeczowe i świadczenie towarzyszące. Zgodnie z art. 5 ust. 37 świadczenie zdrowotne rzeczowe to związane z procesem leczenia leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne. PrzykładyPrzykład 1 Pan Jan, pracujący jako kierowca, doznał poważnego urazu kręgosłupa i przeszedł operację. Podczas pobytu na świadczeniu rehabilitacyjnym zauważył, że lekarz wystawia jego dziecku recepty na pełnopłatne leki na astmę. Po konsultacji okazało się, że dziecko ma prawo do pełnej refundacji, ponieważ nie ukończyło 18 lat, a leki znajdują się na liście refundowanych. Lekarz zaktualizował sposób wystawiania recept, co obniżyło koszty leczenia.
Przykład 2 Pani Maria, samotna matka, straciła pracę podczas świadczenia rehabilitacyjnego po poważnym wypadku. Martwiła się, że jej nieubezpieczone dziecko straci dostęp do refundowanych leków na przewlekłą chorobę. Dzięki przepisom, które gwarantują dzieciom do 18. roku życia prawo do świadczeń zdrowotnych, dziecko nadal otrzymywało niezbędne leki na preferencyjnych warunkach.
Przykład 3 Pani Anna, przechodząc świadczenie rehabilitacyjne, zmieniła lekarza POZ. Nowy lekarz nie wystawiał recept na refundowane leki dla jej dziecka, powołując się na brak informacji o przeszłości leczenia. Po sprawdzeniu dokumentacji i wykazu refundowanych leków okazało się, że dziecko spełnia wszystkie warunki refundacji. Po interwencji u lekarza i dostarczeniu zaświadczeń problem został rozwiązany, a koszty leczenia zmalały. PodsumowanieOferta porad prawnych
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Aleksandra Pofit |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale