Świadczenie pielęgnacyjne a inwestowanie w waluty i kryptowaluty• Opublikowano: 07-12-2022 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska |
Jestem ojcem niepełnosprawnego dziecka, którym się opiekuję i pobieram z tego tytułu świadczenie pielęgnacyjne. Co za tym idzie – nie mogę podjąć żadnej innej pracy zarobkowej. A czy mogę inwestować w waluty, na przykład czy mogę kupić kryptowaluty? Czy inwestowanie w taki sposób narazi mnie na utratę świadczenia pielęgnacyjnego? |
|
Warunki pobierania świadczenia pielęgnacyjnegoZgodnie z art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych – świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:
Przepis zatem wyklucza zatrudnienie, jak i jakąkolwiek inną pracę zarobkową, ale jednocześnie nie definiuje, czym jest „praca zarobkowa”.
Sądownictwo milczy na temat tego, czy „inwestycje” wykluczają prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Bez wątpienia sam zakup kryptowalut nie wyklucza świadczenia pielęgnacyjnego, bowiem nie jest to jeszcze czerpanie dochodu. Natomiast otrzymywanie pieniędzy z gry na giełdzie, ze sprzedaży kryptowalut również nie powinno mieć wpływu na przysługujące stronie uprawnienie do świadczenia pielęgnacyjnego.
Rezygnacja z pracy zarobkowej na rzecz opieki nad niepełnosprawnym dzieckiemPodstawową przesłanką, jaką musi spełnić osoba ubiegająca się o świadczenie pielęgnacyjne, należąca do kręgu osób zobowiązanych do alimentacji, jest rezygnacja z pracy zarobkowej spowodowana koniecznością sprawowania permanentnej opieki nad osobą bliską o określonym stopniu niepełnosprawności, przy czym na równi z rezygnacją z zatrudnienia (pracy zarobkowej) należy traktować niepodejmowanie pracy (zatrudnienia). Z tego należy wysnuć wniosek, że nabycie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego wymaga łącznego spełniania obydwu przesłanek. A więc gdy osoba uprawniona do tego świadczenia spełnia obie przesłanki, to – o ile nie prowadzi działalności gospodarczej, w wyniku której pobiera dochody z takich źródeł, jak np. gra na giełdzie, sprzedaż kryptowaluty, które są rozliczane za pomocą PIT-38 – ma prawo pobierać świadczenie pielęgnacyjne. W momencie gdy się ww. PIT-em rozlicza, traci prawo do świadczenia.
Inwestowanie w kryptowaluty a ryzyko utraty świadczenia pielęgnacyjnegoNależy pamiętać, że wymiana jednej kryptowaluty na inną nie stwarza obowiązku podatkowego, niezależnie od tego czy dokonywana jest na giełdzie, czy też jednostkowo. Jeśli zatem podatnik kupi Bitcoiny, a następnie wymienia je na inną kryptowalutę, to przychód nie powstaje. Przychód pojawia się dopiero, gdy podatnik wymieni kryptowaluty na prawny środek płatniczy (pieniądze) na giełdzie, w kantorze lub na wolnym rynku oraz w przypadku zapłaty walutami wirtualnymi za towary lub usługi. Wówczas ma Pan obowiązek złożyć roczne zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38 i zapłacić podatek 19%. Natomiast PIT-38 z kryptowalut należy składać, nawet gdy podatnik nie uzyskał żadnych przychodów i ponosił jedynie wydatki na zakup kryptowaluty. A zatem w momencie wymiany kryptowaluty na pieniądze czy zapłaty nią za towary (usługi) podejmuje Pan aktywność zarobkową i ryzyko utraty świadczenia oraz wezwania do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia jest wysokie.
Natomiast owa tematyka nie doczekała się wyroku sądowego.
Niekonstytucyjność uzależnienia świadczenia od rezygnacji z pracy zarobkowej – stanowisko RPODodam też, że pojawiło się stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich z maja tego roku, w którym wskazuje on, że uzależnienie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego od rezygnacji opiekuna osoby z niepełnosprawnością z pracy zarobkowej jest niezgodne z Konstytucją, która nakłada na władze obowiązek pomocy tym osobom. Być może zatem art. 17 zostanie uznany przez Trybunał za niekonstytucyjny i umożliwi aktywność zarobkową. Na ten moment nie zalecam podejmować takich aktywności, bowiem ryzyko utraty świadczenia (a nawet wezwania do zwrotu tego już pobranego (bowiem niepodejmowanie aktywności zarobkowej musi być spełnione przez cały okres pobierania) jest bardzo wysokie.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale