Stwierdzenie ostateczności decyzji aktu własności• Autor: Tomasz Ciasnocha |
Chciałabym kupić pewną działkę, która ma trzech współwłaścicieli (każdy posiada po 1/3 własności). Problem polega na tym, że akt własności ziemi jednego z nich jest nieprawomocny (brakuje pieczęci o uprawomocnieniu). Urząd miasta nie chce stwierdzić ostateczności decyzji aktu własności. Co mogę zrobić w tej sytuacji? |
|
Urząd miasta nie chce stwierdzić ostateczności decyzji aktu własności ziemiNie rozumiem, dlaczego – jak Pani pisze – urząd miasta nie chce stwierdzić ostateczności decyzji aktu własności ziemi. Należy to przecież do jego kompetencji, na co wskazuje orzecznictwo sądów administracyjnych.
Wskażę tutaj postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 23 kwietnia 2010 r. (sygn. II OW 2/10), którego przedmiotem było rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy wójtem gminy Kutno a starostą kutnowskim w przedmiocie wskazania organu właściwego do rozpatrzenia wniosku o stwierdzenie ostateczności aktu własności ziemi i w którym sąd wskazał jako organ właściwy do rozpoznania wniosku wójta gminy Kutno.
Nie można unieważnić aktu własności ziemi (w skrócie: AWZ), gdyż nie na do tego żadnych podstaw. Decyzja, jaką jest AWZ, o którym Pani mówi, jest – jak rozumiem – ostateczna i pozostaje w obrocie prawnym (tzn. reguluje stosunki własnościowe), brakuje jedynie adnotacji o ostateczności. Wniosek do urzędu miasta o stwierdzenie ostateczności AWZDoradzałbym złożyć do urzędu miasta wniosek o stwierdzenie ostateczności AWZ i zagrozić, że w przypadku braku stwierdzenia ostateczności decyzji w terminie przewidzianym w przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego (w skrócie: K.p.a.) złoży Pani skargę na przewlekłość postępowania do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Terminy do załatwienia sprawy są wskazane w art. 36 K.p.a., zgodnie z którym:
„§ 1. Organy administracji publicznej obowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki. § 2. Niezwłocznie powinny być załatwiane sprawy, które mogą być rozpatrzone w oparciu o dowody przedstawione przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub w oparciu o fakty i dowody powszechnie znane albo znane z urzędu organowi, przed którym toczy się postępowanie, bądź możliwe do ustalenia na podstawie danych, którymi rozporządza ten organ. § 3. Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym – w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania”.
Zgodnie z art. 3 § 2 pkt 8 w związku z pkt 4 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, wojewódzki sąd administracyjny orzeka w sprawie skarg na bezczynność organów w wykonywaniu czynności z zakresu administracji publicznej dotyczących obowiązków wynikających z przepisów prawa. Do takich obowiązków należy również stwierdzenie ostateczności decyzji. Stwierdzenie ostateczności AWZOto brzmienie wspomnianego art. 3 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi:
„§ 1. Sądy administracyjne sprawują kontrolę działalności administracji publicznej i stosują środki określone w ustawie. § 2. Kontrola działalności administracji publicznej przez sądy administracyjne obejmuje orzekanie w sprawach skarg na: 1) decyzje administracyjne; 2) postanowienia wydane w postępowaniu administracyjnym, na które służy zażalenie albo kończące postępowanie, a także na postanowienia rozstrzygające sprawę co do istoty; 3) postanowienia wydane w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym, na które służy zażalenie; 4) inne niż określone w pkt 1-3 akty lub czynności z zakresu administracji publicznej dotyczące uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa; 4a) pisemne interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane w indywidualnych sprawach (…); 8) bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania w przypadkach określonych w pkt 1-4a”.
Stwierdzenie ostateczności AWZ jest czynnością techniczną sprowadzającą się do wydostania akt uwłaszczeniowych z archiwum i sprawdzenia, czy na decyzje nie było odwołania. Sprawa powinna więc zostać załatwiona niezwłocznie.
Nie ma sposobu na ominięcie konieczności uzyskania stwierdzenia ostateczności decyzji.
Działka ma urządzoną księgę wieczystą. W księdze wieczystej dla działki, jak rozumiem, wpisanych jest 2 współwłaścicieli z udziałami po 1/3 części. Trzeci współwłaściciel nie jest wpisany, ponieważ do wpisu sąd wieczystoksiegowy wymaga AWZ ze stwierdzeniem ostateczności. Na dzień dzisiejszy może Pani więc kupić co najwyżej udziały w tej działce (2/3).
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Tomasz Ciasnocha Magister prawa, absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego. Aplikację sadową również ukończył w Rzeszowie. Specjalizuje się w prawie administracyjnym oraz cywilnym, na co dzień zajmuje się gospodarką nieruchomościami. Dzięki stałej współpracy z bankiem spółdzielczym doskonale orientuje się w prawie bankowym. Za sprawą pobytu na uniwersytecie katolickim w Angers we Francji oraz stażu w firmie ubezpieczeniowej AXA, również w Angers, poznał dość dobrze prawo francuskie. Językiem francuskim posługuje się w stopniu biegłym. Prywatnie interesuje się ochroną prawną człowieka, w szczególności wynikającą z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale