Studia doktoranckie bez obrony a obliczenie emerytury• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion |
W latach 1976-1979 r. odbyłem studia doktoranckie, zaliczyłem z wynikiem pozytywnym przewidziane egzaminy. Nie doszło jednak do obrony pracy doktorskiej i nie uzyskałem tytułu doktora nauk. ZUS przy ustalaniu wysokości emerytury nie uwzględnił tych studiów jako okresu nieskładkowego. W otrzymanym piśmie domaga się przedłożenia zaświadczenia o ukończeniu studiów doktoranckich oraz dyplomu ukończenia studiów. W zaświadczeniu z uczelni o odbyciu studiów użyto następującego sformułowania „był słuchaczem stacjonarnego studium doktoranckiego przy wydziale przemysłu”. Po wizycie na uczelni zapewniono mnie, że nie będzie problemu z uzyskaniem zaświadczenia o odbyciu studiów doktoranckich. Dyplomu ukończenia studiów nie mogę przedstawić, nie doszło bowiem do obrony pracy doktorskiej. Czy mam szansę, by ZUS uwzględnił mi te 3 lata przy ustalaniu wysokości emerytury? |
|
Czy okresy nauki w szkole wyższej są zaliczane do okresów składkowych?Zgodnie z treścią ustawy emerytalnej okresami nieskładkowymi są (m.in.) okresy nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki, w wymiarze określonym w programie studiów.
Treść art. 7 pkt 9a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wskazuje, że okres odbywania „studiów doktoranckich i aspirantury naukowej w wymiarze określonym w decyzji o ich utworzeniu” jest okresem nieskładkowym.
Od 1 września 2001 r. do okresów nieskładkowych, uwzględnianych do świadczeń emerytalnych i ich wysokości, dodano czas trwania: studiów doktoranckich i aspirantury naukowej w wymiarze określonym w decyzji o ich utworzeniu oraz asystenckich studiów przygotowawczych. Jeśli więc do wniosku o emeryturę lub rentę albo o kapitał początkowy zainteresowany dołączy zaświadczenie wystawione przez jednostkę prowadzącą takie studia, okresy te uwzględnia się, ustalając prawo do świadczenia i obliczając jego wysokość jako nieskładkowe po 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok z uwzględnieniem pełnych miesięcy. Te same okresy studiów doktoranckich można wziąć pod uwagę przy ustalaniu prawa i wysokości emerytury lub renty albo kapitału początkowego jako składkowe, liczone po 1,3 proc. podstawy wymiaru świadczenia. Kiedy studia doktoranckie w szkołach wyższych i innych placówkach naukowych zalicza się jako okresy składkowe?Stanie się tak wtedy, gdy ubiegający się o emeryturę lub rentę albo o ustalenie kapitału początkowego przedstawi dokument potwierdzający opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne przez jednostkę prowadzącą studia. Wówczas studia doktoranckie w szkołach wyższych i innych placówkach naukowych zalicza się jako okresy składkowe po 1,3 proc. podstawy wymiaru za każdy rok z uwzględnieniem pełnych miesięcy.
W przypadku studiów wyższych określono wymogiem ich ukończenie. W wypadku studiów doktoranckich wymagana jest decyzja o ich utworzeniu określająca ich wymiar.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale