.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Sąsiad gromadzi śmieci na działce - co zrobić?

• Autor: Monika Cieszyńska

Mieszkam w domu jednorodzinnym i mam problem z sąsiadem. Otóż bezpośrednio za płotem w odległości ok. 5 m od wejścia do mojego domu sąsiad urządził sobie skład odpadów – złomu, opakowań, gruzu itp. Wysokość dzielącego nas ogrodzenia to ok. 1,5 m, a więc za nisko, abym tych śmieci nie widział. Zatem kiedy wychodzę z domu, mój wzrok pada na całe to śmietnisko. Co mogę w tej sytuacji zrobić, czy istnieją jakieś przepisy, które mogą zmusić sąsiada do zmiany tego stanu rzeczy? Rozmawiałem z nim o tym, ale moje prośby pozostały bez reakcji.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Sąsiad gromadzi śmieci na działce - co zrobić?

Czy sąsiad może składować złom w pobliżu granicy sąsiedniej działki?

Nie ma żadnych przepisów prawa powszechnego określających, w jakiej odległości od płotu i do jakiej wysokości może być składowany złom, czy inne rzeczy. Art. 140 Kodeksu cywilnego (K.c.) stanowi natomiast wyraźnie, iż w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa. Własność gruntu rozciąga się również na przestrzeń pod, jak i nad jego powierzchnią.

 

Wobec tego, że ustawodawca nie uregulował tej kwestii w ustawie, winien Pan przede wszystkim ustalić, czy na terenie Pana gminy nie uchwalono żadnych przepisów porządkowych regulujących tę kwestię (mowa tu o prawie miejscowym). Gminy mają bowiem prawo nałożyć na właścicieli różne obowiązki dotyczące czystości i porządku. Mogą one dotyczyć zwierząt domowych i gospodarskich, utrzymania posesji, palenia ognisk, sposobu zbierania odpadów (art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach) itp.

Kto sprawuje nadzór nad porządkiem i czystością na nieruchomościach?

Nadzór nad porządkiem i czystością na nieruchomościach sprawują – zgodnie z ustawą o utrzymaniu porządku i czystości oraz z ustawą Prawo o ochronie środowiska – organy samorządu terytorialnego. W przypadku zwykłego korzystania ze środowiska przez osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami organem właściwym jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Nadto, zgodnie z art. 34 ustawy o odpadach, wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w drodze decyzji może nakazać posiadaczowi odpadów ich usunięcie z miejsc nieprzeznaczonych do ich składowania lub magazynowania, wskazując sposób wykonania tej decyzji.

 

Tym samym do tego organu powinien się Pan zwrócić o interwencję – najlepiej na piśmie. Jeśli organ gminy nie zareaguje w żaden sposób na Pana pismo, będzie mógł Pan złożyć zażalenie na bezczynność do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości

Można też spróbować poprosić o pomoc Straż Miejską, gdyż w Pańskiej sprawie są podstawy do przyjęcia, iż zachowanie się sąsiada wyczerpuje znamiona wykroczenia z art. 117 Kodeksu wykroczeń, który stanowi, iż ten, „kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany”.

 

Jeśli chodzi o możliwość odwołania się na drogę postępowania sądowego, to musiałby Pan przed sądem dowieść, że działania sąsiada zakłócają korzystanie z Pana nieruchomości ponad przeciętną miarę wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości (np. celu mieszkaniowego), ale także i ze stosunków miejscowych. Decydujące znaczenie ma charakter środowiska miejscowego: wieś, miasto, obszar przemysłowy, tereny uzdrowiskowe, rekreacyjne itp. Chodzi przy tym o ocenę obiektywną, a nie subiektywną wrażliwość Pana i Pańskiej rodziny.

Zakłócanie korzystania z nieruchomości sąsiednich

Należy pamiętać, iż właściciel nieruchomości może – w dopuszczalnych granicach – dokonywać różnych działań na swojej nieruchomości, których skutkiem jest zakłócenie korzystania z nieruchomości sąsiednich. Jeżeli to już czyni, to powinien starać się o to, ażeby działania te nie przekraczały „przeciętnej miary”. W razie przekroczenia tej granicy właścicielowi nieruchomości sąsiedniej przysługuje roszczenie negatoryjne o zaniechanie naruszeń i przywrócenie stanu zgodnego z prawem.

 

Zanim jednak zdecyduje się Pan na wystąpienie na drogę procesu, proszę spróbować ugodowo załatwić sprawę składowania odpadów z sąsiadem, by sąd nie zarzucił Panu pieniactwa procesowego. Proszę także ustalić, czy sąsiad ma możliwość składowania tych odpadów gdzie indziej.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Monika Cieszyńska

Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu