W serwisie
Materiały
Stawka podatku VAT od drobnych usług ślusarskich• Autor: Artur Nowak |
Wykonuję prace związane z instalacjami grzewczymi w budynkach mieszkalnych. Czasami dostaję zlecenie na wykonanie drobnych prac ślusarskich, poszerzyłem więc działalność o PKD 80.20Z. Czy z takim poszerzeniem mogę wykonywać także konserwacje, wymiany zamków drzwiowych, samozamykaczy, elektrozamków itp. i jaką stosuje się stawkę VAT za tego rodzaju usługi? |
|
Wniosek do GUS o zaklasyfikowanie w PKD wykonywanych usługCo do zasady jedynym podmiotem uprawnionym do dokonywania klasyfikacji statystycznych jest Główny Urząd Statystyczny. Może Pan wystąpić z takim wnioskiem do GUS, z prośbą o zaklasyfikowanie w PKD Pańskich usług. Generalnie nie ma sformalizowanego wniosku do Urzędu Statystycznego w tej sprawie – można go napisać odręcznie na kartce papieru. Czas rozpatrzenia wniosku wynosi 30 dni, a w przypadkach wymagających dodatkowych wyjaśnień nawet 60 dni. Opinia wydawana jest za opłatą od 50 do 300 zł + VAT 22%. Jednakże w razie gdy Urząd będzie potrzebował dodatkowych wyjaśnień lub też nieprecyzyjnie Pan opisze towar czy usługę, wówczas wpłynie to zarówno na wydłużenie postępowania, jak i na zwiększenie opłaty za wydanie opinii. Stąd też warto starannie i precyzyjnie sformułować wniosek, a nawet dołączyć do niego w uzasadnionych przypadkach fotografie, dodatkowe opisy techniczne itp.
W celu uzyskania wiążącej interpretacji należy zwrócić się do Ośrodeka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych (93-176 Łódź, ul. Suwalska 29, tel. 42 683-91-20).
Warto zapoznać się z instrukcją sporządzenia wniosku, która jest powszechnie dostępna na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Łodzi:
http://www.stat.gov.pl/lodz/223_PLK_HTML.htm Klasyfikacja usług ślusarskich według PKDOsobiście mógłbym się przychylić do dokonanej przez Pana klasyfikacji usług w podgrupie 80.20.Z, jednak aby mieć większą pewność, należałoby wystąpić właśnie do GUS. Być może właściwsze byłoby zakwalifikowanie tych usług jako „pozostałej działalności usługowej, gdzie indziej niesklasyfikowanej” (96.09.Z).
Jeżeli zaś chodzi o stawkę podatku VAT na tego rodzaju usługi, to należy zauważyć, iż zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT 7% stawkę podatku stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego (czyli budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11) lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.
Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się:
W jakich usługach stosuje się 7% stawki podatku?W przypadku zaś budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej limity określone powyżej, 7% stawkę podatku stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.
Ponadto zgodnie z § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług 7% stawkę stosuje się również w odniesieniu do:
Rozporządzenie zatem poszerza krąg usług o roboty stricte remontowe i konserwacyjne na obiektach budownictwa mieszkaniowego, do których stosuje się 7% stawkę podatku VAT. Warto jednak zaznaczyć, iż w przypadku robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych budynki nie muszą być objęte tzw. społecznym programem mieszkaniowym (z limitami).
Jeżeli zatem Pańskie usługi będą świadczone w ramach powyższych uregulowań, wówczas będą podlegały 7% stawce podatku VAT.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Artur Nowak |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale