Status członka rady nadzorczej banku po uchyleniu decyzji o jego odwołaniu

• Data: 06-10-2024 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wydała decyzję o odwołaniu członka rady nadzorczej banku i zarazem przewodniczącego tej rady na podstawie art. 138 pkt 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe. Po rozpatrzeniu wniosku odwołanego o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej decyzją KNF na podstawie art. 138 par. 1 pkt 2 K.p.a. w zw. z art. 105 par. 1 K.p.a. w zw. z art. 127 par. 3 K.p.a. uchylono decyzję KNF o odwołaniu członka rady i umorzono postępowanie w pierwszej instancji. Czy w tej sytuacji członek rady nadzorczej nadal ma status członka tej rady bez względu na fakt, że wcześniej go odwołano? Czy stracił status członka i przewodniczącego, więc trzeba na nowo go wybrać?

Status członka rady nadzorczej banku po uchyleniu decyzji o jego odwołaniu

Uchylenie zaskarżonej odwołaniem decyzji

Na wstępie wskazuję, że zapewne chodziło o art. 138 ust. 5 Prawa bankowego, który stanowi: „Komisja Nadzoru Finansowego odwołuje członka rady nadzorczej lub zarządu banku w przypadku prawomocnego skazania go za przestępstwo umyślne lub przestępstwo skarbowe, z wyłączeniem przestępstw ściganych z oskarżenia prywatnego, a także w przypadku niedopełnienia przez niego obowiązku, o którym mowa w ust. 4a” (nie zaś o pkt 5). Na skutek zaskarżenia ww. decyzji o odwołaniu KNF uchylił decyzję o odwołaniu i umorzył postępowanie w I instancji w trybie art. 138 par. 1 pkt 2 K.p.a. w zw. z art. 127 par. 3 K.p.a.

W świetle przyjętej przez Kodeks postępowania administracyjnego konstrukcji umarza się postępowanie będące w toku, które staje się bezprzedmiotowe, nie zaś postępowanie, które zostało zakończone wydaniem decyzji. Zgodnie z regułą interpretacyjną, wedle której nie ma przepisów zbędnych ani nielogicznych, należy przyjąć, że uchylenie zaskarżonej odwołaniem decyzji powoduje, iż postępowanie przed organem pierwszej instancji nie jest zakończone, a zatem dopuszczalne jest jego umorzenie przez organ odwoławczy. Komentowany przepis nie określa przesłanek wydania decyzji o uchyleniu zaskarżonej decyzji i umorzeniu postępowania w pierwszej instancji. Należy zatem uznać, że kwestia umorzenia przez organ odwoławczy postępowania przed organem pierwszej instancji nie została uregulowana w komentowanym przepisie, i przyjąć, że w tym zakresie mają zastosowanie przepisy o postępowaniu przed organem pierwszej instancji (art. 140), czyli przepis art. 105.

W tym kierunku zmierzają piśmiennictwo i orzecznictwo, które zgodnie przyjmują, że organ odwoławczy może wydać taką decyzję tylko wówczas, gdy postępowanie pierwszoinstancyjne stało się bezprzedmiotowe (Zarys procesu, 1989, s. 167; B. Adamiak [w:] Komentarz, 1996, s. 590), przy czym chodzi tu o tzw. obiektywną bezprzedmiotowość postępowania pierwszoinstancyjnego, o której mowa w art. 105 § 1 (wyrok NSA w Warszawie z 9.01.1985 r., sygn. akt III SA 1105/84, w którym stwierdzono, że: „1. Art. 138 § 1 pkt 2 k.p.a. nie precyzuje wyraźnie przyczyn umorzenia w postępowaniu odwoławczym postępowania pierwszej instancji. Wydaje się jednak oczywiste, że umarzając postępowanie organu I instancji, organ odwoławczy kieruje się przesłankami określonymi w art. 105 § 1 k.p.a., czyli spowodowaną jakimikolwiek przyczynami – bezprzedmiotowością postępowania. 2. Dokonana z dniem 1.07.1984 r. zmiana przepisów ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych nie uczyniła bezprzedmiotowymi toczących się postępowań w przedmiocie zameldowania, a jedynie wprowadziła nowe warunki, które powinny być spełnione dla pozytywnego załatwienia sprawy”; por. wcześniejszy wyrok NSA w Warszawie z 11.06.1981 r., sygn. akt SA 1031/81, który nie wprowadzał takiego ograniczenia: „Umorzenie postępowania przez organ odwoławczy w wypadku uchylenia decyzji organu I instancji jest dopuszczalne tylko w zw. z art. 105 k.p.a. Jeżeli natomiast mimo uchylenia decyzji organu I instancji wniosek skarżącego nie stracił swej aktualności i nie został rozstrzygnięty co do istoty, to postępowanie w sprawie nie stało się bezprzedmiotowe”).

Według W. Dawidowicza (Zarys procesu, 1989, s. 167) zastosowanie art. 138 § 1 pkt 2 in fine jest zasadne w przypadku, gdy „decyzja organu pierwszej instancji: została wydana w postępowaniu, które należało uznać za bezprzedmiotowe, została wydana na podstawie przepisu prawa materialnego, który utracił moc obowiązującą, dotyczy sprawy administracyjnej rozstrzygniętej już decyzją ostateczną”, a także w przypadku, „kiedy nie istnieje już podmiot, który wszczął postępowanie, a rodzaj sprawy administracyjnej wyklucza wstąpienie na miejsce tego podmiotu jego następców prawnych”.

W związku z tym należy wskazać, że organ odwoławczy może uchylić zaskarżoną decyzję i umorzyć postępowanie przed organem pierwszej instancji, jeżeli postępowanie to było bezprzedmiotowe przed wydaniem zaskarżonej decyzji, czyli istniały podstawy jego umorzenia przez organ pierwszej instancji. Odnośnie zaś do omawianej kompetencji organu odwoławczego należy zwrócić uwagę na to, że w razie utraty mocy obowiązującej przepisu prawa materialnego, który stanowił podstawę zaskarżonej decyzji, zagadnienie bytu takiej decyzji i jej skutków prawnych jest zwykle uregulowane w przepisach przejściowych ustawy uchylającej dany przepis. W sytuacji gdy przepisy ustawy uchylającej dany przepis nie zawierają takich uregulowań, a sama ustawa uchylająca weszła w życie po wydaniu decyzji organu pierwszej instancji, należy uznać dopuszczalność wydania przez organ odwoławczy decyzji o uchyleniu zaskarżonej decyzji i umorzeniu postępowania w pierwszej instancji, jeżeli przyjmie się pogląd, że organ odwoławczy jest związany stanem prawnym istniejącym w dniu wydania decyzji odwoławczej (zob. wyrok NSA w Warszawie z 21.04.1983 r., sygn. akt II SA 163/82, w którym stwierdzono, że: „Jeżeli w okresie pomiędzy wydaniem decyzji przez organ I instancji a rozpatrzeniem odwołania uchylone zostały przepisy, które stanowiły podstawę prawną decyzji, organ odwoławczy powinien uchylić zaskarżoną decyzję i umorzyć postępowanie I instancji jako bezprzedmiotowe. Decyzja organu odwoławczego, utrzymująca w mocy decyzję wydaną na podstawie przepisów, które w czasie rozpatrywania odwołania już nie obowiązywały, jest dotknięta wadą nieważności z przyczyny określonej w art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a.”).

Umorzenie postępowania dotyczącego rozstrzygniętej sprawy

Z kolei dopuszczalność umorzenia przed organem pierwszej instancji postępowania dotyczącego sprawy rozstrzygniętej już decyzją ostateczną jest uzasadniona tym, że w postępowaniu odwoławczym nie stwierdza się nieważności decyzji nawet wówczas, gdy istnieje przyczyna, o której mowa w art. 156 § 1 pkt 3. Powyższy przepis może służyć organowi odwoławczemu za podstawę do podejmowania rozstrzygnięć w tzw. trudnych przypadkach, w których konieczne jest uchylenie zaskarżonej odwołaniem decyzji organu pierwszej instancji, lecz równocześnie brak podstaw do orzeczenia co do istoty sprawy lub do przekazania sprawy temu organowi do ponownego rozpatrzenia.

Taka decyzja powoduje, że wracamy do stanu, jakby decyzja nigdy nie była wydana: uchylił decyzję, czyli uchylił odwołanie członka rady nadzorczej banku, a zatem mamy stan prawny, jakby odwołania nigdy nie było. Skoro zaś odwołania z członkostwa nie było, to nie było pozbawienia statusu przewodniczącego (wszak nigdy nie doszło do utraty statusu członka rady, a tym samym nie zaistniały przesłanki odwołania z funkcji przewodniczącego).

Prawda jest jednak taka, że w takich okolicznościach należy wystąpić do KNF o wykładnię, czy decyzja wywołała skutek, jakby odwołania nigdy nie było, a zatem nie było też nigdy utraty statutu przewodniczącego, czy też zdaniem KNF skutek ten nastąpił (lub jeden z nich). Wiążąco wobec Państwa może bowiem wypowiedzieć się organ, który dane rozstrzygnięcie wydał. Wszak orzecznictwo nie publikuje tezy odnoszącej się do takiego przypadku lub analogicznego przypadku, jaki Pani opisuje.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Umorzenie postępowania na skutek zmian przepisów podatkowych

Przedsiębiorca złożył wniosek o zwolnienie z podatku od nieruchomości na podstawie obowiązujących przepisów prawa podatkowego. Urząd gminy wydał decyzję odmowną i wyjaśnił, że przedsiębiorca nie spełnia wymaganych kryteriów. Przedsiębiorca złożył odwołanie od tej decyzji. W międzyczasie przepisy dotyczące zwolnień podatkowych zostały zmienione. Organ odwoławczy uznał, że w związku z nowelizacją przepisów postępowanie stało się bezprzedmiotowe. W konsekwencji organ uchylił decyzję pierwszej instancji i umorzył postępowanie, ponieważ nowe przepisy wykluczały możliwość rozstrzygnięcia sprawy na podstawie nieaktualnych regulacji.

Umorzenie postępowania w sprawie zameldowania na skutek utraty podmiotu

Właściciel nieruchomości złożył wniosek o zameldowanie nowego mieszkańca w swoim domu. W międzyczasie właściciel zmarł, a nowy właściciel nieruchomości nie chciał kontynuować procedury. Postępowanie dotyczące zameldowania było już na etapie rozpatrywania odwołania od decyzji pierwszej instancji. Organ odwoławczy stwierdził, że postępowanie stało się bezprzedmiotowe, ponieważ osoba inicjująca postępowanie zmarła, a następca prawny nie ma interesu w kontynuowaniu sprawy. W konsekwencji organ odwoławczy uchylił decyzję i umorzył postępowanie.

Umorzenie postępowania w sprawie odwołania członka zarządu spółki

Członek zarządu banku został odwołany przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) na skutek skazania go prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne. Odwołał się od tej decyzji, a w trakcie trwania postępowania apelacyjnego okazało się, że wyrok skazujący został uchylony. Organ odwoławczy KNF uznał, że w tej sytuacji postępowanie dotyczące odwołania stało się bezprzedmiotowe, ponieważ nie istnieje już podstawa prawna do odwołania tej osoby z zarządu. W efekcie organ uchylił decyzję o odwołaniu i umorzył postępowanie.

Podsumowanie

Artykuł omawia sytuację, w której Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) odwołała członka rady nadzorczej banku na podstawie przepisów Prawa bankowego (art. 138 ust. 5). Decyzja ta została zaskarżona, a organ odwoławczy uchylił decyzję i umorzył postępowanie w pierwszej instancji zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego (art. 138 § 1 pkt 2). Istotnym zagadnieniem jest umorzenie postępowania, które stało się bezprzedmiotowe, co potwierdza zarówno piśmiennictwo, jak i orzecznictwo sądowe. Organ odwoławczy może uchylić decyzję pierwszej instancji i umorzyć postępowanie, gdy straciło ono podstawy prawne, np. wskutek zmiany przepisów. W takiej sytuacji może powstać wątpliwość, czy odwołanie członka rady nadzorczej faktycznie miało skutek prawny, co wymaga interpretacji KNF.

Oferta porad prawnych

Masz pytania dotyczące skomplikowanych spraw administracyjnych? Nasz zespół ekspertów pomoże Ci zrozumieć przepisy i podjąć odpowiednie kroki. Nie czekaj – skontaktuj się z nami i uzyskaj profesjonalne wsparcie prawne już dziś!

Źródła:

1. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - Dz.U. 1960 nr 30 poz. 168

2. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe - Dz.U. 1997 nr 140 poz. 939