.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Stanowisko urzędnicze po przejściu na emeryturę

• Autor: Eliza Rumowska

Zajmuję stanowisko urzędnicze w jednostce samorządowej. Chciałbym odejść na emeryturę, a następnie wrócić na to samo stanowisko urzędnicze. Czy istnieje możliwość zatrudnienia mnie bez ogłaszania konkursu? Jak ma się do tego art. 41 ust. 2 pkt 6 ustawy o samorządzie województwa?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Stanowisko urzędnicze po przejściu na emeryturę

Czy po przejściu na emeryturę można wrócić na to samo stanowisko urzędnicze?

W aktualnym stanie prawnym – w szczególności mam tu na myśli ustawę z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z dnia 18 grudnia 2008 r.) jedyną dopuszczalną drogą powrotu na zajmowane urzędnicze stanowisko kierownicze jest konkurs ogłoszony i rozpisany według ustawowej procedury. W sposób szczególny przesadza o tym ustawowa definicja „wakatu”:

 

„Art. 12. 1. Wolnym stanowiskiem urzędniczym, w tym wolnym kierowniczym stanowiskiem urzędniczym, jest stanowisko, na które, zgodnie z przepisami ustawy albo w drodze porozumienia, nie został przeniesiony pracownik samorządowy danej jednostki lub na które nie został przeniesiony inny pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, posiadający kwalifikacje wymagane na danym stanowisku lub nie został przeprowadzony na to stanowisko nabór albo na którym mimo przeprowadzonego naboru nie został zatrudniony pracownik.

 

2. Nie wymaga przeprowadzenia naboru zatrudnienie osoby na zastępstwo w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika samorządowego.”

Czy powrót emeryta na stanowisko urzędnicze wiąże się z przystąpieniem do konkursu?

Pana sytuacja nie mieści się usprawiedliwionej nieobecności – po prostu wymaga (bez względu na czas) rozwiązania stosunku pracy, co czyni owe stanowisko wolnym i inicjuje proces naboru konkursowego. Faktycznie jedyną drogą powrotu jest przystąpienie do konkursu, co realnie daje Panu duże szanse z uwagi na posiadane i nabyte na tym stanowisku doświadczenie. Zawsze istnieje oczywiście ryzyko wyboru innego kandydata – ale to już jest kwestia pozaprawna.

 

Co do Pana pytania o zastosowanie i skutki art. 41 ust 2 pkt 6 ustawy o samorządzie województwa wyjaśniam, że zastosowanie procedury konkursowej nie jest praktyką z nim sprzeczną czy nielegalnie wyręczającą zarząd województwa. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, iż są to przepisy określające władztwo nadzorcze zarządu wobec jednostki samorządowej. Zawsze jednak pierwszeństwo w kwestiach procedur poprzedzających zatrudnienie (jak konkursy i nabór na stanowiska urzędnicze) będą miały przepisy ustawy o pracownikach samorządowych i ustawy dotyczące poszczególnych szczebli samorządów (gminy, powiatu itd.). W jednym z komentarzy prawnych do ustawy o samorządzie wojewódzkim czytamy, że „zarząd województwa upoważniony jest także do zatrudniania i zwalniania kierowników jednostek organizacyjnych powiatu. Zasady nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy regulują przepisy kodeksu pracy oraz przepisy szczególne dotyczące danej jednostki organizacyjnej, które mogą wprowadzać dodatkowe wymagania, np. konieczność przeprowadzenia konkursu” (Paweł Chmielnicki).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Eliza Rumowska

Administrator portalu ePorady24, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, obecnie udziela porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu