.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Sprzedaż paliwa bez koncesji

Jesteśmy firmą transportową (spółką z o.o.). Nasz główny kontrahent chce, abyśmy sprzedawali mu małe ilości oleju napędowego i gazu propan butan (miesięcznie na kwotę do ok. 10 000 zł). Czy możemy bez koncesji dokonywać takich transakcji sprzedaży paliwa? W KRS (dział 3) mamy zapis: „sprzedaż detaliczna paliw”.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Sprzedaż paliwa bez koncesji

Czy sprzedaż oleju napędowego wymaga koncesji?

W pierwszej kolejności przedstawię obowiązujące przepisy.

 

W myśl art. 3 pkt 6 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 1059) obrót stanowi działalność gospodarczą polegającą na handlu hurtowym albo detalicznym paliwami lub energią, natomiast sprzedaż – bezpośrednią sprzedaż paliw lub energii przez podmiot zajmujący się ich wytwarzaniem lub odsprzedaż tych paliw lub energii przez podmiot zajmujący się ich obrotem.

 

Zatem przedstawiona przez Pana sytuacja podlega pod przepisy ww. ustawy Prawo energetyczne.

 

Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej obrót paliwami jest działalnością regulowaną i nie wystarczy wpisać do przedmiotu działalności „sprzedaż detaliczna paliw”. Mówi o tym też art. 32 Prawa energetycznego.

 

Zgodnie z jego ust. 1 uzyskania koncesji wymaga wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie obrotu paliwami lub energią, z wyłączeniem: „obrotu paliwami stałymi, obrotu energią elektryczną za pomocą instalacji o napięciu poniżej 1 kV będącej własnością odbiorcy, obrotu paliwami gazowymi, jeżeli roczna wartość obrotu nie przekracza równowartości 100.000 euro, obrotu gazem płynnym, jeżeli roczna wartość obrotu nie przekracza równowartości 10.000 euro oraz obrotu ciepłem, jeżeli moc zamówiona przez odbiorców nie przekracza 5 MW”.

Obrót gazem płynnym a konieczność posiadania koncesji

Gaz płynny jest zasadniczo definiowany w systemie obowiązującego prawa jako gaz skroplony LPG.

 

Jak wynika z przedstawionych przepisów, obrót/ sprzedaż oleju napędowego wymaga koncesji.

 

Natomiast w przypadku obrotu gazem płynnym obowiązek posiadania koncesji powstaje, gdy roczna wartość obrotu tym paliwem przekroczy 10 000 euro.

 

Wykonywanie działalności gospodarczej bez wymaganej prawem koncesji stanowi wykroczenie, a sprawca podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

 

Oznacza to, że w odniesieniu do podmiotów gospodarczych nieposiadających koncesji działania powinny być podejmowane przez organy właściwe do ścigania wykroczeń – policję, prokuraturę.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Hanna Żurowska

Radca prawny od 1994 r., mediator, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego i nowych technologii. Zajmuje się sporządzaniem regulaminów sprzedaży przez internet, polityk prywatności oraz umów z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego. Udziela także porad prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, prawa pracy oraz prawa handlowego i gospodarczego, jak również windykacji należności. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu