Sprzedaż nieruchomości należącej do majątku odrębnego małżonka• Autor: Iryna Kowalczuk |
W momencie zawierania małżeństwa mąż posiadał dom, który – jak rozumiem – był jego własnością. Niedawno sprzedał go, a połowę otrzymanej kwoty podarował swojemu bratu. Nie poinformował o tym ani mnie, ani dzieci. Uważam, że te pieniądze były już naszą wspólną własnością – czy mam rację? |
|
Jakie przedmioty majątkowe wchodzą do majątku osobistego każdego z małżonków?Zgodnie z art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Do majątku osobistego każdego z małżonków należą:
Czy żona ma prawo do domu męża nabytego przed zawarciem małżeństwa?Dlatego też nie ma niestety możliwości, aby rościła sobie Pani jakiekolwiek żądania względem domu męża nabytego przed zawarciem związku małżeńskiego, a więc wchodzącego do jego majątku osobistego.
Pewnego rodzaju wyjątkiem od powyższej zasady jest żądanie zwrotu nakładów poczynionych na majątek odrębny współmałżonka.
Zgodnie z art. 45 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności”.
Oznacza to, że jeśli w trakcie trwania małżeństwa dokonaliście Państwo np. remontu tego domu, który obecnie został sprzedany, to może Pani żądać zwrotu części poniesionych kosztów od męża.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Iryna Kowalczuk Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24 pełni funkcję administratora. Udziela porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale