W serwisie
Materiały
Sprzedaż samochodu przez spółkę osobie fizycznej• Autor: Aleksander Słysz |
Spółka partnerska używała samochodu osobowego w ramach umowy leasingowej. Ponieważ samochód ten był wykorzystywany do celów służbowych i prywatnych, VAT od wydatków był rozliczany według zasady 50%. W ubiegłym roku 2016 po zakończeniu umowy samochód został wykupiony. Po paru miesiącach podjęto decyzję o jego sprzedaży. Czy spółka może zbyć ten samochód osobie fizycznej, sporządzając umowę sprzedaży bez wystawienia faktury VAT? Sprzedaż tego samochodu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT (23%). |
Fot. Fotolia |
Czy spółka może zbyć samochód osobie fizycznej?
Wystawienie faktury nie jest tu konieczne, chyba że jej wystawienia zażąda nabywca.
Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2 z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, dokonywanych przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem. Przypadku nabywców niebędących podatnikami ww. obowiązek nie obejmuje, ale jak stanowi art. 106b ust. 3 pkt 1 ustawy, na żądanie nabywcy towaru lub usługi podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą m.in. sprzedaż, jeżeli obowiązek wystawienia faktury nie wynika z art. 106b ust. 1, jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.
Analogicznie wskazuje się w doktrynie, np. T. Krywan (Lex/el QA 758652): „Obowiązek wystawiania faktur dokumentujących taką sprzedaż istnieje tylko, jeżeli ich wystawienia żądają nabywcy. Dotyczy to również sprzedaży osobom prywatnym samochodów. A zatem wystawienie faktury będzie w przedstawionej sytuacji konieczne, jeżeli jej wystawienia zażąda nabywca. W przeciwnym razie wystawienie faktury nie będzie konieczne, a więc do udokumentowania sprzedaży samochodu wystarczy sama tylko umowa sprzedaży”.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Aleksander Słysz |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale